A díjat gondozó Magyar Örökség és Európa Egyesület elsődleges feladata a magyar értékek felmutatása a jelen számára és megőrzése az utókornak
Fotó: Bíró Blanka
Hatalmas megtiszteltetés, a múzeum csaknem 150 éves történelmében hasonló elismerésben nem részesült az intézmény – mondta Vargha Mihály, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója annak kapcsán, hogy szombaton Budapesten Magyar Örökség díjban részesítik a közgyűjteményt.
2019. március 20., 16:542019. március 20., 16:54
2019. március 20., 17:052019. március 20., 17:05
Magyar Örökség díjjal ismerik el a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum munkáját. Az oklevelet szombaton Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében szervezendő ünnepségen adják át. A múzeumot méltató laudációt dr. Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója mondja.
A díjat gondozó Magyar Örökség és Európa Egyesület elsődleges feladata a magyar értékek felmutatása a jelen számára és megőrzése az utókornak, olvasható az egyesület honlapján. Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója szerdán sajtótájékoztatón elmondta, hatalmas megtiszteltetésnek tartja a díjat, a múzeum csaknem 150 éves történelmében hasonló elismerésben nem részesült az intézmény egyik ország részéről sem.
– mondta Vargha Mihály. Az igazgató szerint, az elismerést nemcsak a magyar kultúra megőrzéséért, hanem a térségben élő népcsoportokra való odafigyelésért is kapják. A díjazottak között vannak ismert személyiségek, intézmények, és kevésbé ismert, ám szakterületükön kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakemberek is. „Az értékek megismerése, megismertetése, közkinccsé tétele az egyik legfontosabb feladatunk. Ugyanakkor nem csak a «hírességekre» vagyunk büszkék, hanem a hétköznapok jeles közkatonáira is. Legyünk büszkék valamennyi kitüntetettre és jelöltre, hiszen ők nemzetünk fáklyavivői, motorjai, gyakran életben tartói”– áll a Magyar Örökség és Európa Egyesület ismertetőjében.
A Magyar Örökség díj kitüntetettjeinek kiválasztása az „alulról építkező demokrácia elvén és gyakorlatán alapszik”: állampolgári jogon mindenkinek módjában áll díjra javasolni az általa érdemesnek tartott személyt, együttest, intézményt, teljesítményt, a Magyar Örökség-díj bírálóbizottsága kizárólag az így beérkezett javaslatokból választja ki a díjazandókat.
– olvasható dr. Varga Benedek közzétett laudációjában. A budapesti díjátadón levetítik a múzeumról készült tízperces kisfilmet.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!