Képkocka a Parking című filmből
Fotó: TIFF
Tudor Giurgiu Parking című filmjének díszvetítése nyitja a kolozsvári Nemzetközi Transilvania Filmfesztivált (TIFF) május 31-én a kincses város főterén – közölték a 18. alkalommal rendezendő szemle szervezői.
2019. április 23., 15:422019. április 23., 15:42
2019. április 24., 10:012019. április 24., 10:01
A június 9-ig tartó nemzetközi filmfesztivál nyitórendezvényén jelen lesz Tudor Giurgiu rendező, aki a TIFF igazgatója, valamint a Parking több alkotója. Az először a kolozsvári óriáskivetítőn, szabad téren látható film Marin Mălaicu-Hondrari Közeledés című regénye alapján készült Giurgiu negyedik nagyjátékfilmjeként.
A történet főszereplője Adrian, a Beszterce-Naszód megyei Oláhszentgyörgyön élő költő, aki illegálisan vándorol ki Spanyolországba 2002-ben. Cordoba városában dolgozik egy parkoló éjjeliőreként, és beleszeret egy spanyol táncosnőbe. A szerelem és a honvágy közt ingadozó fiatalember története meglepő fordulatokat rejteget – írták a szervezők.
A főszerepet Mihai Smarandache, a bukaresti Odeon színház művésze játssza, akit számos szakmai díjjal tüntettek ki. „A Marin Mălaicu Hondrarival való találkozásom lehetőséget teremtett arra, hogy jobban megértsem, mi történik egy külföldre vándorlóval, aki több ezer kilométerre él otthonától. Arra vágyik, hogy észrevétlen maradjon, fél a megbetegedéstől, attól, hogy esetleg nem tud dolgozni, fél a sikertelenségtől, a kudarctól. Óvatosan és szeretettel kezeltem a regény szereplőit, és örülök, hogy az idealista, álmodozó besztercei költő története filmvászonra került” – mondta a rendező.
A Parking című filmet június 14-től mutatják be a romániai mozik. A TIFF-en idén több mint 200 filmet vetítenek, az alkotások a világ számos pontjáról érkeznek, vannak köztük olyanok is, amelyeket a legnevesebb filmszemléken díjaztak már. A fesztiválról részletek a tiff.ro honlapon olvashatóak.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!