Képünk illusztráció
Fotó: Páva Adorján
A kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Különleges vetítések elnevezésű szekciójában kapott helyet a Mihály király: Az út hazafele (Regele Mihai: Drumul către casă) című 2021-es dokumentumfilm, mely nem csak a történelem iránt rajongóknak lehet igazi csemege, hiszen Romániai utolsó királyának hányatott életútja egyszerre izgalmas és drámai, és ezt az archív felvételeket nagy számban tartalmazó alkotásnak sikerül megragadnia.
2022. június 23., 15:282022. június 23., 15:28
A 2017-ben elhuny Mihály király élettörténete sok szempontból nem könnyű filmtéma. Egyrészt a történelmi közelség, másrészt elűzésének, visszatérési kísérleteinek politikai töltete, illetve a monarchia helyreállításának időnként fel-felmerülő és nagy port kavaró ötlete miatt. Másfelől Mihály király élete Angliától Svájcon át az Egyesült Államokig sok helyszínhez kötődött, a Szekuritáté és a CIA emberei egyaránt megfigyelték, így egy alapos, hiteles film megalkotásához komoly kutatómunka szükséges.
John Florescu román származású amerikai producer mindezek ellenére vette a bátorságot a film elkészítéséhez, egy jól összeszokott csapattal, Trevor Poots rendezővel, hiszen a film mondhatni egy trilógia része, 2016-ban a Király háborúja (Războiul Regelui), 2018-ban pedig a Mária, Románia szíve (Maria, Inima României) előzte meg.
Az uralkodóval készült interjú köré épül, ennek alapján mutatja be az országát 1948-ban elhagyni kényszerülő, ország nélkülivé vált király sokáig alig ismert életét. Gyerekkora izgalmas betekintés az európai uralkodócsaládok életébe, rövid uralkodása és elűzése a történelem fontos mozzanata, míg száműzésben töltött évei nagy része hidegháborús kémfilmbe illik.
Az a Mihály király, aki a film elején II. Erzsébet királynővel fogott kezet, elhagyva az országot egyszerű körülmények között kényszerült. Megesett, hogy feleségével Anna pármai hercegnővel tyúkokat nevelt, volt, hogy tesztpilóta volt, majd bróker a tőzsdén. Hazalátogatási kísérletei, az, hogy még az 1990-es évek elején sem engedték vissza Romániába, sokak számára ma sem ismertek. És az sem, hogy bár Svájcban telepedett le, a rendszerváltás előtt a Szekuritáté folyamatosan megfigyelte, környezete gyakran féltette az életét.
Fotó: Facebook/Războiul Regelui
A munka végeredménye izgalmas, figyelemfelkeltő dokumentum, melyet Marcel Iureș színművész narrációja koronáz meg.
A film Románia történelmének alig ismert szeletét mutatja be, amely már rég várt a megfilmesítésre. A filmben – elsősorban azért, mert az uralkodóval készült interjú köré szerveződik – a király saját nézőpontja érvényesül, az évtizedek alatt átélt események miatti düh, a tehetetlenség, a kiábrándultság visszacseng szavaiból. Ennek ellenére vagy épp ezzel együtt a bemutatott események jól dokumentáltak, az alkotás törekszik a hitelességre amellett, hogy nagyon élvezetes néznivaló, leköti a közönség figyelmét.
A TIFF június 26-ig tart a kincses városban.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!