A romániai filmgyártás legjobb darabjait, valamint külföldi filmeket is láthat a közönség
Fotó: Sándor Csilla
Több mint harminc alkotást tekinthetnek meg a filmkedvelők a Csíki moziban szeptember 11–22. között a Filmszereda – Székelyföldi Mozgóképfesztivál idején. A szemlét másodízben szervezi meg a hargitai megyeszékhely önkormányzata.
2018. szeptember 05., 19:292018. szeptember 05., 19:29
Magyar vonatkozású mozgóképes alkotásokat, a romániai filmgyártás legjobb darabjait, valamint külföldi filmeket is láthat a közönség szeptember 11. és 22. között Csíkszeredában. A Filmszereda – Székelyföldi Mozgóképfesztivál elnevezésű szemlét másodízben szervezi meg a csíkszeredai önkormányzat. A Filmszeredával kapcsolatos fontosabb információkat sajtótájékoztatón ismertették tegnap.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere kifejtette, az idei fesztivál érdekessége, hogy a tavalyinál egy árnyalattal erősebb lesz a külföldi filmek felhozatala, ízelítőt nyújtanak a nemzetközi filmgyártás fontosabb eredményeiből. Néhány film esetében rendezőkkel és szereplőkkel is találkozhat a csíki közönség, ezzel kapcsolatban még tartanak az egyeztetések. Ráduly azt is kiemelte, hogy a mozgóképfesztivál csütörtöki, szeptember 13-ai hivatalos megnyitóját megelőző két napon már elkezdődik a tíznapos filmszemlére való hangolódás: a –1. és 0. napon (szeptember 11-én és 12-én, kedden és szerdán) is vetítenek filmeket.
Vetítik a Gárdos Éva rendezte Budapest Noir című magyar filmdrámát is. A magyar vonatkozású mozgóképes alkotások mellett a romániai filmgyártás legjobbjait is láthatja a csíki közönség: az elmúlt év egyik legjobb filmjének tekintett Un pas în urma serafimilor (Egy lépés az angyalok mögött) című alkotást.
Gabriel Sandu mozija a hollywoodi műfajfilmes sémák és a popkultúra hatása mellett elsősorban szórakoztató film lázadásról, önkeresésről és felnőtté válásról, ami valószínűleg sok nézőnek eszébe juttatja majd diákkori csínytevéseit, és lehetőséget ad egy kis nosztalgiázásra. A román sikerfilmek közül a Soldații. Poveste din Ferentari (Katonák: Mese Ferentari-ból) című filmet is láthatja a közönség, az alkotások nagy részét magyar, illetve román feliratozással vetítik.
A mozgóképfesztivál első hetén vetített filmekre már válthatók jegyek online a Bilete.ro oldalon, illetve a Csíki mozi jegypénztárában szeptember 10-től hétköznapokon 14.00 és 21.30 között. Az esti és a késő esti filmekre egységesen 20 lejért vásárolható belépőjegy. A délutáni vetítésre 15 lejért, a 26 évnél fiatalabb diákok, a 60 év fölötti nyugdíjasok, valamint a mozgássérültek számára kedvezményesen, 12 lejért válhatók belépők. Gyerekfilmekre a felnőtteknek 10 lej, gyereknek pedig 7 lej a belépő ára.
A fesztivál keretében összesen 34 alkotást tekinthetnek meg a filmkedvelők. A részletes program a Filmszereda Facebook-oldalán, illetve az önkormányzat honlapján (www.szereda.ro/Rendezvényajánló) érhető el.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!