Fotó: TESZT/Facebook
A Csiky Gergely Állami Magyar Színház szervezésében május 19-én, vasárnap kezdődik a 15. Temesvári Euroregionális Színházi Találkozó – TESZT.
2024. május 17., 18:222024. május 17., 18:22
A nyár küszöbén színházzá alakul át a város, 8 napon át a 11 különböző országból érkező 24 társulat szabadtéri és színpadi produkciói teszik pezsgőbbé Temesvár kulturális életét – olvasható a színház pénteki közleményében. Intenzíven zajlanak az előkészületek, a színház munkatársai és önkéntesei az utolsó simításokat végzik a színházi terek kialakításában, lassan érkeznek a Finnországból, Franciaországból, Görögországból, Szlovéniából és már európai országokból meghívott társulatok.
Tizenöt éves tapasztalattal a hátuk mögött a TESZT szervezői felismerték, hogy a színház a szélsőségektől szétfeszített világban is képes egymásra hangolni az embereket, a fesztivál ugyanakkor ráirányítja a figyelmünket arra, hogy bármilyen kultúrában nevelkedtünk, közös nyelvünket az a közeg formálja, amelyben élünk.
Akárcsak a korábbi években, idén is beemeljük a közös szakmai diskurzusba a független színházakat. A proTESZT Egyesülettel közösen szervezett Independent@TM szekcióban a helyi társulatok – az Unfold Motion, a Basca Színház és az Arte-Factum Független Társulat kap lehetőséget arra, hogy nemzetközi kontextusban mutathassa be legújabb előadásait: a The Story of Lost Stories, a Magány-monológok és az Éhség című előadásokat.
A legtöbb színháznak nincs saját épülete, kisebb stábbal, változó társulattal dolgozik, ám éppen emiatt nagyobb tere van a kísérletezésre. A független színházak olyan formákkal kísérleteznek, amelyeket a nagyok túlságosan kockázatosnak ítélnek meg, ezért kulcsszerepük van a színházi formák megújításában.
Emlékeztetjük Önöket, hogy valamennyi előadásról részletes leírást találnak a teszt.ro oldalon. A Teszt15 teljes programját a FestivApp alkalmazásban is megtalálják.
Minden este közönségtalálkozóra várják az alkotók a szakmát és a publikumot. A koncertjegyeket 30, az előadásokra szóló belépőket 50 lejért lehet megvásárolni. A nézők dönthetnek az öt, illetve tíz előadásra szóló bérlet mellett, ezeket 200, illetve 400 lejért értékesíti az intézmény. A jegyiroda a megszokottól eltérő nyitva tartással dolgozik, 11-19 óra között áll a vásárlók rendelkezésére.
„Vannak, akik attól tartanak, hogy az újabb és újabb technikák, műfajok háttérbe szoríthatják a színházat. Én nem félek ettől. Abban hiszek, hogy a pillanat művészete, annak élő jelenléte halhatatlan” – fogalmazott a Krónika megkeresésére Balázs Attila.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!