A Hipervándor ezzel szemben kevés eredetiséget hoz, sem a történet, sem a vizuális megoldások nem predestinálják arra, hogy a filmtörténet kiemelkedõ alkotásaként emlegessék majd. A sztori ugyanis a Marvel-képregény alapján készült X-men címû filmbõl már jól ismert szituációt dolgoz föl: a teleportálás képességét. A fõhõs ugyanis ezzel az adottsággal rendelkezik – igaz, ezt kamaszkoráig maga sem tudja. Aztán, amikor az élete veszélybe kerül, hirtelen máshol találja magát, mint ahol egy tizedmásodperccel azelõtt volt, majd rákap a dolog ízére, gyakorlatilag életformájává válik, hogy a világ egyik pontjáról hirtelen a másikon teremjen, és egy New Yorkban induló napot követõen a londoni éjszakában csajozzon. Persze, az aranyélet nem tart sokáig, hisz ez esetben a film még unalmasabb volna, így megismerkedhetünk a paladinokkal – elsõ blikkre fundamentalista keresztény szektának tûnõ csoporttal –, akik évszázadok óta vadásznak a hipervándorokra. Az indok inkvizíciós beütéseket hordoz: a hipervándoroknak azért kell elpusztulniuk, mert csak az istennek áll jogában egyszerre a világ minden pontjában jelen lenni. Szemtanúi lehetünk, ahogy az ultramodern kütyükkel fölszerelt paladinok végigüldözik a földgolyón a fõhõst, hogy beteljesítsék az intoleráns fundamentalizmus diktálta parancsot.
Mindez azonban kevés arra, hogy kitöltse az egyébként érdekesnek ígérkezõ alapszituáció biztosította keretet, sovány, számítógépes effektekkel fölturbózott üldözõs mozit láthatunk, amely még azt a valóban ötletes helyzetet sem bírja kellõképpen kiaknázni, hogy a fõhõs az X-men-szereplõkkel ellentétben nem szuperhõs, sõt: természetfölötti képességeit nem az emberiség megsegítésére használja, hanem éppenséggel arra, hogy az összes útjába kerülõ pénzintézetet kirabolja.
A gyönge történetet a szereplõk sem tudják nívósabbá tenni. Az új Csillagok háborúja trilógiában már egyszer együtt szereplõ Hayden Christensen és Samuel L. Jackson kötelességbõl fölmondja a szöveget, de amúgy kevés alkalmuk van megmutatni színészi képességeiket: tevékenységük arra korlátozódik, hogy elõbbi feszült arckifejezéssel koncentrál a térugrásokra, utóbbi pedig fehérre festett hajzattal ügyködik azon, hogy minél több rituális gyilkosságot követhessen el, tulajdonképpen tisztázatlan okokból. A történet ráadásul nem zárul le, a befejezés folytatásért kiált. A gond csak az, hogy aki egyszer megnézte a filmet, nem biztos, hogy ugyanígy van ezzel.
Hipervándor (Jumper), amerikai, 88 perc, 2008. Rendezõ: Doug Liman. Forgatókönyv: David S. Goyer, Jim Uhls. Operatõr: Barry Peterson. Látványtervezõ: Oliver Scholl. Szereplõk: Hayden Christensen, Samuel L. Jackson, Rachel Billson. Értékelés az 1–5-ös skálán: 2
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.