2009. április 27., 10:322009. április 27., 10:32
Ez utóbbi helyszínen Palestrina-, Pergolesi-, Händel- és J. S. Bach-szerzemények ihlette kompozíciókat adott elő a Hajdú Klára (ének), Winand Gábor (ének), Balázs József (billentyűs hangszerek), Lamm Dávid (gitár), Soós Márton (nagybőgő), Czibere József (ritmushangszerek) és Balázs Elemér (dob) alkotta együttes.
Balázs Elemér és csapata nem avatkozott be erőszakosan a preklasszikus és klasszikus darabokba, hanem továbbgondolta, a dzsessz formanyelvén újrafogalmazta, vagy egyszerűen inspirációs forrásként használta őket. Az eredmény első hallásra kissé meghökkentő, de izgalmas és létjogosultsággal bíró fúziós dzsessz, amelyben egyidejűleg van jelen a hiteles pátosz és a játékos elevenség.
Ahelyett, hogy deszakralizálta volna az alapkompozíciókat, a Balázs Elemér Group kísérlete egyfajta szakrális dzsesszt eredményezett, melyben a reneszánsz és barokk kötött, veretes zenei struktúrái jó arányban, szervesen vegyülnek a dzsesszes, improvizatív elemekkel. Helyenként borzongatóan fennkölt énekével Hajdú Klára és Winand Gábor, gyönyörű, szárnyaló gitárszólamaival pedig Lamm Dávid emelkedett ki a kitűnő összahatást nyújtó együttesből.
A koncert csúcspontjai voltak az érzékenységet egy svájci óramű pontosságával elegyítő Balázs Elemér és Czibere József zenei párbeszédei. Ezekben dobok, pergődobok és különféle más ritmushangszerek feleselése állt össze lenyűgöző ritmuskavalkáddá. Hatásosak voltak a kórusrészlet-bejátszások a Voces4 Ansamble énekegyüttes előadásában, amelyek mintegy ellenpontozták az élő zenét.
A Balázs Elemér Group több országban adott már templomi koncerteket, felléptek többek között a pannonhalmi apátságban, a londoni St. James’s-templomban, Glasgow-ban, Rómában, Prágában és Oslóban. A 2000-ben alakult együttesnek két zenei anyaga is elnyerte az Év Magyar Jazzlemeze díjat: 2000-ben az Always The Moment és 2005-ben a Refracting Sounds című albumuk. Balázs Elemér, akit a kortárs dzsessz legnagyobb személyiségei közé tartozó Pat Metheny gitáros a világ egyik legjobb dobosának tart, 2005-ben megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrend Ezüstkeresztjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.