Kitüntetések sora. Roth László karmester 2016-ban szülővárosában, Szatmárnémetiben díszoklevelet vett át Kereskényi Gábor polgármestertől
Fotó: Facebook/Gábor Kereskényi
Temesvár díszpolgárává avatják a temesvári opera volt vezető karmesterét, a 99 éves Roth Lászlót szerdán, J. Strauss Denevér című operettjének nyitányát követően.
2019. június 05., 13:282019. június 05., 13:28
2019. június 05., 15:112019. június 05., 15:11
Roth László 1920-ban született Szatmárnémetiben, ifjúságát Nagyváradon töltötte, ahonnan 1944-ben családjával együtt Auschwitzba deportálták, édesanyját ott vesztette el.
Ebben az időszakban 737 opera- és balettelőadást vezényelt. 1960-ban kivándorolt Izraelbe, közben Dél-Afrikában, Dániában, Ausztriában és az Egyesült Államokban vezényelt, 11 évig volt a mexikóvárosi opera vezető karmestere, neves zenekarokkal és olyan tenorokkal dolgozott együtt, mint Placido Domingo.
A 99 éves Roth Lászlót egyre ritkábban látni a színpadon, de mindig szívesen tér vissza Temesvárra, ahol tiszteletbeli tagja az operának, amelynek alapító tagja is.
– fogalmazott az Agerpres szerint Cristian Rudic, a temesvári opera menedzsere.
Nicolae Robu polgármester szerint Róth László „minden szempontból jogosult a kitüntetésre”, figyelembe véve egész karrierjét, amellyel az opera és Temesvár jó hírnevét öregbítette.
Strauss Denevérét 1947-től játsszák a temesvári operában, ahol – bécsi mintára – soha nem hiányzik a szilveszteri műsorból.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!