Fotó: Bíró Márton
A vasárnapi erős kezdés után sem lankadt a lendület a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozón (TESZT): napi két-három előadás, beszélgetések, workshopok tarkítják a fesztiválközönség napjait.
2016. május 26., 20:012016. május 26., 20:01
A hét közepén, a TESZT félidejéhez érve felismerhető volt a meghívott előadások egyik legfeltűnőbb közös vonása (országra és kulturális környezetre való tekintet nélkül): a közönség kimozdításának, reflektálásra, sőt gyakran cselekvésre késztetésének szándéka. Szó esik aktuális vagy közelmúltbeli társadalmi problémákról, vallási tabukról, de személyes, nézői és állampolgári pozícióinkról is – a TESZT-en nehéz semlegesnek maradni.
A fesztivál fontos (helyzet)előnye, hogy izgalmas betekintést nyújt balkáni és exjugoszláv országok színházaiba is. Láthattunk például macedón előadást az 1989-es romániai forradalom máig tisztázatlan ellentmondásairól, melyen keresztül az alkotók saját jelenükre is reflektálnak. A szarajevói Háború Színház Liszt a vénákban című előadása pedig egy családi tragédia szemszögéből beszéli el Szarajevó ostromának történetét.
Urbán András a belgrádi Bitef Színházban rendezett Az Antikrisztus rövid története című előadásával ezúttal az intézményes vallás és a személyes hit között feszülő ellentét, illetve a vallási fanatizmus mechanizmusának felmutatására vállalkozott. Súlyosan aktuális kérdésekkel találhatja szemben magát a fesztivál közönsége, amelyeknek ezekben a kelet-európai országokban – legalábbis a TESZT prizmáján keresztül nézve – fontos feldolgozási terepük a színház.
Hasonlóan jelenkori témát dolgoz fel a budapesti Forte Társulat A te országod című előadása. Horváth Csaba rendezése Tar Sándor novelláiból kiindulva, a társulat főként mozgásra alapuló színházi nyelvén, a kisember szemszögéből mutatja be a magyarországi rendszerváltás máig be nem fejezett történetét. A sarki kocsmában iszogató lecsúszott munkásosztály képe kísértetiesen ismerős, ám ezúttal nem mehetünk el félrefordított fejjel mellettük.
A bolgár Alexander Manuiloff Az állam című koncepciója roppant érzékenyen és rafináltan ébreszt rá nézői és állampolgári felelősségünkre. A koncepció megnevezés nem véletlen, hiszen itt nincs szó hagyományos értelemben vett előadásról. Előadók hiányában a nézőkre hárul a tér közepén elhelyezett borítékkupac felolvasásának feladata, melyből egy fiatal aktivista búcsúlevele áll össze. Egyénként és közösségként is felelősekké válunk az „előadás” megvalósulásáért, passzivitásunk is állásfoglalást jelent – a társadalmi szerepvállalás analógiája nyilvánvaló: az állam olyan, amilyenné mi alakítjuk.
A TESZT előadásai olykor kényelmetlenek, vagy akár nehezen emészthetőek ám a fesztivál mindezek ellenére a szó legjobb értelmében véve közönségbarát: számtalan „csatornán” keresztül hívja párbeszédre nézőit. Így például az Upor László dramaturg, műfordító által vezetett előadás utáni beszélgetéseknek nem csupán az alkotók, hanem a nézők is aktív résztvevői, akik nem riadnak vissza kérdéseik, ellenérzéseik megfogalmazásától sem egy-egy megosztóbb előadás kapcsán.
A színház előcsarnokát beborító barna csomagolópapír, azaz a TESZT-fal szintén a fesztivál egyik (interaktív) védjegyének számít. Napról-napra bővül a kreatív falfirkagyűjtemény: az előadásokról megjelenő írások és a részt vevő diákok fesztiválnaplója mellé hétvégéig még bárki odafirkanthatja véleményét, rajzolhat valamit, hozzáadhat valamit a fesztivál e sajátos lenyomatához.
Balázs Nóra
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!