Fotó: Krónika
Nathalie Sarraute Egy Igenért vagy egy Nemért című drámáját a Kolozsvári Állami Magyar Színház vasárnap délutáni előadásában többen állva nézték végig, este pedig pótszékeket kellett bevinniük a szervezőknek a Tompa Miklós Társulat előadására is, a marosvásárhelyi művészek Witold Gombrowicz művével, az Yvonne, burgundi hercegnővel léptek színpadra. A közönségsiker rendkívülinek nevezhető: a korábbi kollokviumokat nem fogadta ekkora érdeklődés, és a szervezőknek minduntalan a foghíjas széksorok miatt kellett pironkodniuk a vendégek előtt. „A nézők kezdenek visszaszokni a színházterembe, az előző kollokvium óta a Figura Stúdió Színház komoly, állandó közönséget toborzott” – jelentette ki a Krónikának Béres László színházigazgató, főszervező, aki az elért eredmények között megemlítette a két éve bevezetett bérletrendszert is.
A kollokviumot jól szervezett sajtókampány előzte meg, ezért a környező falvakból is tömegesen érkeznek a nézők. Béres szerint az előadásokhoz hasonlóan nagy érdeklődés övezi a kísérőrendezvényeket – a kimondottan szakmai jellegű műhelymunkákra például már több színházrajongó is bekíváncsiskodott. Az esti, „hivatalos program” utáni koncertek is népszerűek, vasárnap este Harry Tavitian dzsesszzongorista és Cserey Csaba ütőhangszerművész előadására olyanok is eljöttek, akik kihagyták az esti színházi előadást .
Ma este a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Alvajáró románc című produkcióját láthatja a nagyérdemű, majd a házigazda Figura Stúdió Színház mutatja be a Rókajátékot, ezt követően pedig a kolozsvári színművészeti szakos diákok mutatkoznak be. Az előadásokat megelőzően, 16 órától Kötő József tart előadást A színház kulturális szerepe és forrásszerzési lehetőségek az EU-ban témakörben.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.