Fotó: Krónika
Nathalie Sarraute Egy Igenért vagy egy Nemért című drámáját a Kolozsvári Állami Magyar Színház vasárnap délutáni előadásában többen állva nézték végig, este pedig pótszékeket kellett bevinniük a szervezőknek a Tompa Miklós Társulat előadására is, a marosvásárhelyi művészek Witold Gombrowicz művével, az Yvonne, burgundi hercegnővel léptek színpadra. A közönségsiker rendkívülinek nevezhető: a korábbi kollokviumokat nem fogadta ekkora érdeklődés, és a szervezőknek minduntalan a foghíjas széksorok miatt kellett pironkodniuk a vendégek előtt. „A nézők kezdenek visszaszokni a színházterembe, az előző kollokvium óta a Figura Stúdió Színház komoly, állandó közönséget toborzott” – jelentette ki a Krónikának Béres László színházigazgató, főszervező, aki az elért eredmények között megemlítette a két éve bevezetett bérletrendszert is.
A kollokviumot jól szervezett sajtókampány előzte meg, ezért a környező falvakból is tömegesen érkeznek a nézők. Béres szerint az előadásokhoz hasonlóan nagy érdeklődés övezi a kísérőrendezvényeket – a kimondottan szakmai jellegű műhelymunkákra például már több színházrajongó is bekíváncsiskodott. Az esti, „hivatalos program” utáni koncertek is népszerűek, vasárnap este Harry Tavitian dzsesszzongorista és Cserey Csaba ütőhangszerművész előadására olyanok is eljöttek, akik kihagyták az esti színházi előadást .
Ma este a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Alvajáró románc című produkcióját láthatja a nagyérdemű, majd a házigazda Figura Stúdió Színház mutatja be a Rókajátékot, ezt követően pedig a kolozsvári színművészeti szakos diákok mutatkoznak be. Az előadásokat megelőzően, 16 órától Kötő József tart előadást A színház kulturális szerepe és forrásszerzési lehetőségek az EU-ban témakörben.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.