2007. április 20., 00:002007. április 20., 00:00
A 60. fesztivál a hagyomány és újszerűség ötvözéséről szól, mottója: „A filmes örökség tisztelete mellett a jövőbe vetett bizalommal.” A szervezők 95 ország 1615 alkotásából válogatták be a hivatalos programba a 22 játékfilmet. A rendezők közül tizenhárman először kaptak meghívást a korábban a fődíjat, az Aranypálmát már elnyert négy alkotó mellett – Emir Kusturica ezúttal a Promise Me This (Ígérd meg nekem), Joel és Ethan Coen a No Country for Old Men (Az öregeknek nincs hazája), Gus Van Sant a Paranoid Park és Quentin Tarantino a Death Proof című filmjével szerepel a szemlén. A versenyfilmek többsége nemzetközi koprodukcióban készült. Példa erre a Georges Simenon-regény alapján készült A londoni férfi, amelyet Tarr Béla Magyarországon és Korzikán forgatott. A magyar filmszakma számára kiemelkedő esemény a film Aranypálmára nevezése, hiszen magyar film 19 éve szerepelt utoljára Cannes hivatalos versenyében – Szabó István Hanussenje. A román filmművészet összesen három alkotóval képviselteti magát a szemlén. Mungiu filmjén kívül az Un Certain Regard (Egy bizonyos tekintet) szekcióban vetítik Cristian Nemescu Nesfârºit (Végtelen) című alkotását, Cãtãlin Mitulescu pedig az Un balon în formã de inimã (Szív alakú léggömb) című filmje tervével vesz részt a Műhely szekcióban.
A nyitófilm a tavalyi zsűrielnök, a hongkongi Wong Kar Wai első amerikai filmje, a My Blueberry Nights lesz Norah Jones dzsesszénekesnővel a főszerepben. Franciaország három filmmel képviselteti magát, Catherine Breillat, Christophe Honoré és Julian Schnabel alkotásaival. A zsűri elnöke A királynő című film rendezője, a brit Stephen Frears lesz, a tagok között van Orhan Pamuk Nobel-díjas török író is. A világ egyik legjelentősebb nemzetközi filmfesztiváljára – három évvel az Aranypálma elnyerése után az amerikai Michael Moore is visszatér, ezúttal versenyen kívül, a Sicko című alkotásával.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.