2009. április 01., 10:282009. április 01., 10:28
A produkciók a táncosok legfőbb törekvéseit tükrözik – május 28-ig további tíz bukaresti előadást láthatnak az érdeklődők a kincses város új stúdiótermében. A nyitóelőadás koncepcióját, szövegét és színpadtervét Rui Catalao portugál újságíró, irodalom-, zene- és filmkritikus jegyzi, aki az utóbbi nyolc évben a dramaturgia színpadi szerepének újraértelmezésére törekedett. 2003-ban dolgozta ki a live-movie (valós idejű film) koncepcióját, és ennek jegyében hozott létre négy produkciót, köztük a Bukarestben román előadókkal bemutatott Oly törékenyt. Az előadás leginkább az intimitásról szól, a romantika jelenlétéről napjainkban, a nosztalgiáról, amikor éppen múlttá válnak a jelen pillanatai.
Ma 20 órától az Andreea Duţă és Silvia Călin koreográfiája alapján készült James című produkciót láthatja a közönség. Az előadás az idei évadban már két kortárs táncfesztiválon is szerepelt Lengyelországban. Az alkotókat az foglalkoztatta, hogyan jelenítsenek meg három embert anélkül, hogy a kapcsolatoknak bármiféle jelentést adjanak.
„Hogyan hozzunk össze egy fiút és két lányt anélkül, hogy az embernek az az érzése támadjon: ez a mű arról szól, hogy a fiú szerelmi kapcsolatba keveredik a két lánnyal. Lehetetlen. A végeredmény egy mese lett olyan emberekről, akik nem tudnak meglenni egymással, akik úgy döntenek, hogy megmaradnak nyomorult magányukban, egy nem kívánt magányban” – írja a két koreográfus-táncos az előadás ajánlójában.
A James után az Andreea Novac rendezte, Téglás István által előadott Dance a playful body című produkciót is megismerhetik az érdeklődők. Az alkotók kísérleti darabnak tekintik a művet, „tapasztalatszerző előadásként” ajánlják a közönségnek. Mint írják: „egy performansz, amely kicsúszik az ujjaink közül, amellyel kapcsolatban az az érzésed, hogy elmondhatsz valamit, hogy megragadtad a gondolatot, a következő másodpercben pedig már megváltozik, átalakul valami mássá, ami csak érzékelhető, de nem leírható.”
A miniévad során Ioana Mona Popovici Work in regress és Eduard Gabia My brut material – your performance című előadását, a Vava Ştefănescu koncepcióján alapuló Kvartett egy mikrofonra (Cvartet pentru o lavalieră) címűt és a Mădălina Dan által jegyzett Megkettőződés (Dedublarea) című alkotást láthatja a közönség.
Színpadra kerül a Mihai Mihalcea nevéhez fűződő Eljössz az előadásra és kapsz egy ajándék burgert (Vii la spectacol şi primeşti un extra burger) című produkció és az Alexandra Pirici által kidolgozott You should know that he drank like an old whale Stage psychosis című előadás, valamint a Ion Dumitrescu koncepcióján alapuló Amiben véletlenként megállapodtunk (Cea ce am convenit a fi hazard) című munka.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.