2009. május 19., 09:552009. május 19., 09:55
A táncfesztivált a bukaresti Masca Színház Szobrok című előadása nyitotta meg. Az előadásban két világ közti két évezredes távolság zsugorodik össze a szemünk láttára: életre lehelt szobrok beszélik el Pompeji városának 79. évi pusztulását, hogy aztán megint kővé merevedjenek. Japán–amerikai–román koprodukcióban létrejött előadás is képviselteti magát a fesztiválon, a POONARC műfajilag valahol a tánc, videó, multimédia-installáció határán helyezkedik el.
Az előadás az alkotók párbeszéde a kortárs román filmművészeti alkotások tükrözte romániai realitással egy Kolozsvár–Bukarest-vonatutazás ürügyén. Fémkockák változnak át szemünk láttára vonatfülkékké, melyekben a táncosok különböző történeteket mesélnek el, miközben a háttérben román filmek kockáit láthatjuk.
A bukaresti Nemzeti Táncközpont is képviselteti magát három művésze révén: Eduard Gabia, Maria Baroncea és Alexandra Pirici sajátos mozgásfelfogása és előadómódja külföldön sem ismeretlen. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház a Bozsik Yvette rendezte Játszóteret hozza magával, a produkciót egy Kenneth MacMillan- és egy Nizsinszkij-koreográfia inspirálta.
„MacMillan darabjai közül a Playground épül a legerősebben az emberi psziché tanulmányozására. Nyugtalanító darab… A lélek nyomoráról és vadságáról szól. Minden félrebeszélés és romantizálás nélkül vizsgálja az emberi sorsot, végül mégis eljut egyfajta hajthatatlan szépséghez” – írták a darab 1979-es Edinburgh-i ősbemutatójáról.
A nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház pantomim- és táncelőadása is közönségsikernek ígérkezik, a házigazda Udvarhely Táncműhely pedig új bemutatóval jelentkezik a fesztivál alkalmából. András Lóránt koreográfiája, az Argentina Express formabontó, argentin tangón alapuló táncjáték Saviana Stănescu kortárs román írónő drámája nyomán készült különleges körülmények között: a próbafolyamat során a néptáncelemeket alakította át tangóvá a rendező. A jelenetek, érzelmek, mozdulatok úgy születtek meg, hogy az alapul vett mű mondanivalója sem sérült.
Esténként közönségtalálkozók lesznek, az utolsó nap pedig a gyermekeké, amikor is szabadtéri foglalkozásokon, lemezbemutatón, népi mesterségek bemutatóján vehetnek részt. A Tánc Tavaszát stílusosan a fesztivál egyik állandó résztvevője, a sepsiszentgyörgyi M Stúdió zárja fergeteges komédiával: I. L. Caragiale Zűrzavaros éjszakájával.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.