2009. április 02., 13:012009. április 02., 13:01
Az együttes legújabb előadása, az Argentina Express című táncjáték Saviana Stănescu kortárs román írónő drámája alapján készült és az argentin tangóra épül: András Lóránt rendező-koreográfus a néptáncelemeket alakította át tangóvá a próbafolyamat során.
„A jelenetek, érzelmek, mozdulatok mindeközben úgy születtek meg, hogy az alapul vett mű mondanivalója cseppet sem sérült – amiként a dráma kortárs élethelyzeteket tár fel, úgy az előadás is a minket körülvevő valóságot mondja el a tánc – jelen esetben a tangó nyelvén” – olvasható a produkció ajánlójában.
Az Argentina Express bemutatóját holnap 19 órakor tartják a művelődési házban. A produkcióban Albert Éva, Antal József, Antal Katalin, Boros Béla, Demeter Erika, Faluvégi Erzsébet, Gáll Katalin, Györfi Csaba, Oláh Hilda, Osváth Ildikó, Pál Levente, Sipos Réka, Szopos Zita és Varga Hajnalka lép színpadra. A díszletet és a jelmezeket Ambrus Amaryll, a zenét Becze Magdolna és Derzsi Dénes jegyzi, a videomontázs Csibi László munkája.
A Bukaresti Nemzeti Táncközpont (CNDB) kolozsvári miniévada keretében ma 20 órától Work in Regress címmel Ioana Mona Popovici előadását láthatják az érdeklődők. A Prágában élő táncos-koreográfus jegyzi a produkció dramaturgiai koncepcióját, valamint a díszlet- és jelmezterveket is.
„George Orwell Állatfarmjából kiindulva gondolkodni kezdtem egy tervezeten, amelynek témája a hatalom fogalmának megkérdőjelezése, mint olyan rendszeré, amely egy birtokos és a tulajdona közötti viszonyra épül – ami két egymástól kölcsönösen függő szerepet jelent. A kölcsönös függőség, amiről beszélek, a szerepek felcserélhetőségéhez kapcsolódik – a despota a szolgából születik, ez utóbbi hozza létre, táplálja és terjeszti az uralkodás eszméjét.
Amikor Lisszabonban voltam, az Eira produkciós iroda meghívottjaként, megalkottam egy történetet egy olyan hatalomról, amely képtelen uralkodni valami fölött, mivelhogy hatalmas űrben létezik.
Azon dolgoztam, hogy feltárjam, milyen cselekedetekre képes egy ilyen uralkodó, miféle rítusokat hozhat létre, amikor éppen az a társ hiányzik, aki a hatalmát működőképessé tenné. Hogyan reagálna egy ilyen uralkodó, ha egy napon összeakadna egy buta birkával?” – írja az előadás ajánlójában Popovici, aki az utóbbi időben Brazíliában, Portugáliában és Dél-Koreában dolgozott.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.