Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiáját is életre kelti a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadása, amelyet most a bukaresti közönség is megtekinthet
Fotó: Kállai-Tóth Anett/MÜPA
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője a Krónikának úgy értékelt: nagy dolognak tartja, hogy a rangos bukaresti színház látja vendégül az előadást, amelyet nemrég Budapesten is sikerrel mutatott be a sepsiszentgyörgyi társulat.
2025. május 14., 14:022025. május 14., 14:02
Nagyon nagy dolog, hogy a bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése – mondta el a Krónika megkeresésére Tapasztó Ernő, az előadás egyik rendezője.
Munkácsy Mihály Köpülő asszony című festményét is megeleveníti táncban az előadás
Fotó: Háromszék Táncegyüttes/Facebook
Tapasztó Ernő rendező, az Aradi Kamaraszínház vezetője éppoly otthonosan mozog a román, mint a magyar színházi közegben is: decemberben a Moldovai Köztársaság fővárosában rendezett Molnár Ferenc-darabból előadást. „Nem hiszem, hogy van olyan alkotó ember Romániában, aki ne szeretne a Bulandrában játszani vagy dolgozni, hiszen nemzetközi szinten elismert színházról van szó.
Fotó: Háromszék Táncegyüttes/Facebook
Rámutatott, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes által 2024 januárjában bemutatott különleges előadást, amelyet ketten alkottak meg Farkas Tamás békéscsabai koreográfussal. A nagybányai Atelier színházi fesztivál nyitó díszprodukciója volt, majd a budapesti Müpában (Művészetek Palotája) kétszer is előadták, ami szintén nagy dolognak tekinthető.
Kiemelte, hogy a sepsiszentgyörgyi táncszínház nagyon magas nívójú munkát végzett és végez, azért is értékelendő, hogy a bukaresti közönség is láthatja az Ecce Homót.
Fotó: Háromszék Táncegyüttes/Facebook/Ádám Gyula fotója
Beszélgetésünk során felvetettük azt is, hogy az előadás Munkácsy képeit, művészetét színházi és táncnyelven fogalmazza meg, így ha mondjuk a román közönség számára nem is annyira ismert Munkácsy Krisztus-trilógiája, de maga a „nyelvezet” és a téma is univerzális. „Abszolút univerzális az előadás üzenete, és gondolom, hogy a Bulandra látogatói előtt nem teljesen ismeretlen Munkácsy Mihály neve, művészete sem.
És ezek a meghívások fontosak a Háromszék Táncszínház számára, és számomra is” – mondta Tapasztó Ernő. Mivel az alkotó korábban számos román színtársulattal dolgozott már – nemrég éppen a kisinyovi színházban rendezett Molnár Ferenc-darabot – , úgy fogalmazott, nagyon szerencsésnek érzi magát ilyen tekintetben. „Szerencsésnek érzem magam, hogy a magyar és a román színházi közeget is ismerhetem, és mind a kettőhöz egyformán kötődöm” –fejtette ki Tapasztó Ernő.
Fotó: Tapasztó Ernő
a marosvásárhelyi származású Béres Attila, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója rendezésében. Többek közt olyan – a filmvászonról is ismert – neves színművészek dolgoznak a társulatnál, mint Rodica Lazăr, Șerban Pavlu, Marian Râlea, Răzvan Vasilescu vagy Andi Vasluianu.
Az Ecce Homo tavaly januári premierje előtt Tapasztó Ernő a Krónika megkeresésére elmondta, nagyon régóta dolgoznak együtt Farkas Tamással, a Munkácsy-művek alapján születő produkciót pedig évek óta tervezik. „Régóta gondolkoztunk közösen azon, hogy hogyan fog kinézni képileg ez az előadás” – magyarázta Tapasztó Ernő, aki első ízben dolgozott együtt a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttessel. Mint fogalmazott, összetett produkció a Munkácsy Mihály művei alapján született Ecce Homo, nagy erénye az előadásnak, hogy rendkívül profi a táncegyüttes csapata, akárcsak az egész alkotógárda. A rendezőtől azt is megkérdeztük, miként született a különleges ötlet, amelynek nyomán festményekből a tánc nyelvén jön létre az előadás.
Fotó: Tapasztó Ernő
Rengeteg festményt szoktunk nézni – nemcsak Munkácsyt, viszont a 180 éve született művész munkássága »adta magát«, hiszen a festőnek békéscsabai és aradi kötődése is van” – mondta Tapasztó Ernő.
Munkácsy Mihály Munkácson született 1844-ben, békéscsabai asztalosinasként kezdett dolgozni, és élete későbbi szakaszaiban is kötődött a városhoz. Nagyon fiatalon Aradra került, ahol Albrecht Ferdinánd műhelyében volt segéd, majd élete későbbi időszakaiban többször is dolgozott a városban. Tapasztó Ernő rámutatott, Farkas Tamásnak jutott eszébe a Munkácsy-előadás ötlete, aztán elindult a közös munka. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy valóban szokatlan dolog színpadi nyelvezettel megközelíteni festményeket, sokat is készültek rá Farkas Tamással, és segített nekik művészeti tanácsadóként Gyarmati Gabriella.
Fotó: Háromszék Táncegyüttes/Facebook
„Képi szempontból is különleges előadás lesz, amelynek zenéje – Fazakas Levente zeneszerző munkája – csodálatos. Az egész alkotócsapat rendkívül profi, a táncosok kiválóak, és nagyon odateszik magukat – a Háromszék Táncegyüttes nagyon erős társulat. Kiemelendő a díszlet és a jelmez is, valamint Izsák Előd projekciós munkatárs munkája. Először dolgozom a táncegyüttessel, és remélem, nem utoljára, hiszen kiváló csapat” – sorolta Tapasztó Ernő.
A Moldovai Köztársaság fővárosában Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház vezetője rendezett Molnár Ferenc-darabból előadást december elején. Ez volt az első alkalom, hogy magyar rendező állított színpadra darabot Kisinyovban.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!