Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjából állított színpadra előadást Kisinyovban Tapasztó Ernő
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
A Moldovai Köztársaság fővárosában Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház vezetője rendezett Molnár Ferenc-darabból előadást december elején. Ez volt az első alkalom, hogy magyar rendező állított színpadra darabot Kisinyovban. Az együttműködésről, az előadásról Tapasztó Ernő nyilatkozott a Krónikának.
2024. december 16., 08:042024. december 16., 08:04
Első ízben rendezett magyar rendező a kisinyovi (Chișinău) Satiricus Ion Luca Caragiale Nemzeti Színházban:
Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház vezetője (a felső sorban jobbról feketében) a kisinyovi színészekkel
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
A rendező a Krónika megkeresésére arról beszélt, hogy nagy sikere volt a magyar darabnak Kisinyovban, ahol remek társulat működik, kiváló játékstílusú színészekkel.
Commedia dell'arte, „gagyi amatőr” stílus, Csehov
„Sandu Grecu, a kisinyovi színház igazgatója hívott, hogy ott rendezzek, és akkor rögtön arra gondoltam, hogy magyar szerző művét fogom színpadra állítani. Hamar kiderült, hogy ebben nem az első vagyok, ugyanis Molnár Ferenc Liliom című művét ebben az évadban már megrendezte Andrei Huțuleac Kisinyovban.
A Játék a kastélyban az egyik legeredetibb és legbravúrosabb Molnár-színdarab a megannyi világsiker között
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
Kifejtette, románul az lett a címe az előadásnak, hogy „Te rog să nu mă muști”, mert a „Jocul la castel” románul semmitmondó lett volna. „A magyarok számára persze sokat jelent a Játék a kastélyban cím, de románul vonzóbb címet akartunk adni. Maga a darab egyébként kvázi egyfajta játék a színházban, a mi előadásunkban pedig színház a színházban. Az írott harmadik felvonásba a színészekkel együtt kitaláltunk és beletettünk egy egész sor stílusgyakorlatot: tíz stílusban játszunk le egy jelenetsort, a színészek nagyon élvezték, én is, meg a közönség is” – magyarázta a rendező.
A kisinyovi előadás számos „stílusgyakorlatot” is felvonultat
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
Mint sorolta, számos stílus megjelenik a produkcióban ily módon:
Tehát mondhatni kicsit elszabadult velünk a ló, a színészekkel is, amikor látták, hogy milyen jól dolgozunk együtt. Úgyhogy nagyon jó előadás született. Kisinyovban egyébként a közönség általában szereti és tiszteli a színházat, tűt nem lehetett leejteni, és ők évekig játszanak egy előadást, van olyan előadásuk, ami ötszázszor ment már” – fejtette ki Tapasztó Ernő.
Tulajdonképpen új Molnár Ferenc-darab született Kisinyovban
A 35 éve alapított kisinyovi társulat színészeiről úgy nyilatkozott, „nagyon erősek, ez megkönnyítette a rendezői dolgát”.
Az alkotók átalakították a darab dramaturgiáját, a színészekkel együtt is módosítottak a darabon
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
Van olyan színész, aki egy-másfél órával a próba előtt már ott van a színházban” – fejtette ki Tapasztó Ernő. Hozzátette azt is, remélhetőleg a kisinyovi előadás fog majd fesztiválmeghívásokat kapni, így romániai városokban is láthatja a közönség. Kiemelte Marian Stan munkáját, akivel közösen alakították át a darab dramaturgiáját, aztán a színészekkel együtt is módosítottak a darabon, úgy hogy „kvázi egy új Molnár Ferenc-darab született”.
A kisinyovi színház előnyben részesíti az innovatív előadásokat
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
„A premieren teltház volt, a közönség reakciójából érződött, hogy siker volt a bemutató.
Egyébként eljött a magyar nagykövet-helyettes is, megnézte az előadást” – mondta el Tapasztó Ernő.
A kisinyovi Satiricus Ion Luca Caragiale Színház
A kisinyovi Satiricus Ion Luca Caragiale Színház a város négy teátrumának egyike. Az intézményt a városi tanács tartja fenn. Amint a színház honlapján olvasható, az intézmény „a kommunista ideológia leleplezésének és megtagadásának viharos szakaszában jött létre, egy olyan folyamatban, amelynek történelmi végkifejlete a szovjet birodalom felbomlása és a Moldovai Köztársaság függetlenségének kikiáltása volt”. Úgy mutatkoznak be, mint innovatív szellemi irányzatokat támogató színház, amely előtérbe helyezi az új kulturális és történelmi realitásokra érzékenyen reagáló előadásokat.
Tapasztó Ernő azt is elárulta, Molnár Ferenc három felvonásos darabjával kapcsolatban az volt a színház kérése, hogy egyetlen felvonásban, mindössze 1 óra 40 percben játsszák.
Nincsen büfékultúra
„Kisinyovban egyben játszanak mindent, általában nincsenek szünetek, azért sem, mert ott érdekes módon nincs az a büfékultúra, mint a magyar színházaknál. Egyébként a román színjátszásban sincs meg ez a büfékultúra.
– ecsetelte Tapasztó Ernő.
A Molnár-darab rezignált vallomás az élet hazugságairól és a színpad igazságairól
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
Azt is elmondta, hogy a kisinyovi társulattal közös munkájuk a jövőben a tervek szerint folytatódik, elképzelhetőnek tartja, hogy Grecu Sandu igazgatót, aki neves rendező, meghívja majd Aradra Csehovot rendezni.
A kisinyovi Satiricus Ion Luca Caragiale színház a város négy teátrumának egyike
Fotó: Satiricus Ion Luca Caragiale színház/Facebook
„Színház a színházban”: a világhírű Molnár Ferenc-darab
Turai és Gál, a sikeres színműíró-páros Ádám Alberttel, a fiatal zeneszerzővel váratlanul érkezik meg az itáliai kastélyba. Meglepetést akarnak okozni, és ők lepődnek meg: a fülig szerelmes Ádám a menyasszonya melletti szobát kapja, ám épp mikor a három barát készül kinyitni a szobákat elválasztó ajtót, szenvedélyes párbeszédre lesznek figyelmesek, ami a gyönyörű színésznő és egykori kedvese, Almády között zajlik. Ádám csalódottsága kétségessé teszi Annie-val készülő házasságát és az új operett premierjét is. Turai megpróbálja helyrehozni a dolgokat, a fikcióhoz igazítja a valóságot, így lesz színjáték a kastélyban. A Játék a kastélyban nem csupán az egyik legeredetibb és legbravúrosabb Molnár-színdarab a megannyi világsiker között, hanem az egyik legszemélyesebb is, a varázsló tehetségű drámaíró ars poeticája, rezignált vallomás az élet hazugságairól és a színpad igazságairól.
A nagybányai Atelier és az aradi Underground nemzetközi színházi fesztiválokon szerepelt az Aradi Kamaraszínház koprodukciós társaival együtt.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!