Fotó: Krónika
2007. október 30., 00:002007. október 30., 00:00
Szatmárnémetiben viszont abbamaradt a tavalyi kezdeményezés: akkor megpróbálták rendszeresíteni a táncházat, és zenészeket is igyekeztek toborozni. A szervezők anyagi gondok miatt mondtak le az őszi évadkezdésről, terveik szerint januártól újra megnyílhat a szatmárnémeti táncház. Gyergyószentmiklóson vendéglőből művelődési házba költözött a néptánc kedvelőinek találkahelye.
Új táncos hely Kolozsváron
A szamosújvári Sóvirág, a helyi Tarisznyás, a kalotaszegi Csűrös és a székelykeresztúri Cikász zenekar húzza ma a talpalávalót az új kolozsvári táncházban, a Párizs utca 17. szám alatt. Németh Ildikó, a Kallós-alapítvány ügyvezető titkára lapunknak elmondta, a zenekarokra továbbra is számítanak, ők fognak felváltva zenélni az év többi részében is – időnként más meghívottakkal kiegészítve. A táncházakat a jövő héttől csütörtökönként tartják, ezen a héten viszont a mindenszentek napja miatt rendezik meg előbb. A csütörtöki estek házigazdája a Both házaspár – József és Zsuzsa – lesz, ők tanítanak a ma esti felnőtt-táncházban is, a 17 órakor kezdődő gyerektáncházba pedig Kiss Zsolt és Tálas Ágnes várja az aprónépet. Népdalokat Kallós Zoltántól és Sántha Emőkétől tanulhatnak az érdeklődők.
A tervek szerint az új kolozsvári táncház a helyi hagyományokhoz igazodna, itt többnyire „az utolsó villamosig” tart a mulatság. Heti rendszerességgel egyébként legutóbb, 2004-ig a Zurboló-táncházak működtek a városban, majd két év teljes szünet után a Heltai Gáspár Könyvtári Alapítványnál kezdtek el – havonta egyszer – táncházat tartani. Pillich Balázs szervező szerint idéntől kéthetente, keddenként rendeznék meg a hajnalig tartó, éjszaka 1-ig tanítást is biztosító táncmulatságokat. Bár tavaly főként a műfaj régi kedvelőinek találkahelyeként működött a rendezvénysorozat, most ősszel mintegy ötven kezdő is érdeklődött iránta – fejtette ki Pillich.
Ünnepi szerdák
A sepsiszentgyörgyi táncház hat éve újra virágkorát éli: a városi művelődési házban legkevesebb negyvenen gyűlnek össze szerdánként, de jeles napok tájékán jóval többen összegyűlnek a Háromszék Táncegyüttes biztosította táncalkalmakon. Így a karácsonyi táncházban a főként gimnazistákból álló közönség a hazatérő egyetemi hallgatókkal egészül ki. A táncház házigazdaszerepét minden évben a táncegyüttes két-két tagja vállalja fel, idén Tőkés Zsolttól és Keresztes Edittől tanulhatnak táncolni az újoncok. A „hétköznapi” szerdákon a Háromszék zenekara és a Folker együttes muzsikál, de nagyobb rendezvények vagy a városünnep alkalmával más zenekarokat is vendégül látnak. A tavalyi évadban a budapesti Üsztürű, a gyimesi Tücsök zenekar, valamint a magyarpalatkai, a szászcsávási és a széki zenekar muzsikált a sepsiszentgyörgyi táncházban.
„Zugtáncház” Szeredában
Többféle táncalkalom is várja az érdeklődőket Csíkszeredában. A Virtus Egyesület négy éve indított rendszeres táncházat, amely előbb kocsmákban működött, nemrég pedig a Hargita Megyei Kulturális Központban kapott helyet. Márdirosz Ágnes, a táncház egyik házigazdája szerint a látogatók száma meglehetősen változó: legkevesebb 20–25-en mindig eljönnek, de kiemelkedő események alkalmával – adatközlők, meghívott zenekarok fellépése – más városokból is érkeznek táncházkedvelők. Az állandó muzsikusok különben Molnár Szabolcs és barátai, valamint tanítványaik.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes szintén szervez táncházakat Csíkszeredában, a hétvégén például Csűrdöngölő címmel bálba várták a megye fiataljait. András Mihály, az együttes igazgatója elmondta, előadások, bemutatók után is táncházzal ünnepelnek, a közönséggel együtt – a következő ilyen jellegű esemény november 8-án lesz. Működik ugyanakkor egy „zugtáncház” is a városi művelődési házban. Eddig zártkörűként működött a rendezvény, ahol többnyire András Mihály oktat néptáncra olyan felnőtteket, akiknek valamilyen okból kimaradt az életükből a táncház, és most be szeretnék pótolni.
Táncháznyitány csángó hagyományőrzőkkel
A Szilágyi vendéglőből a művelődési ház kiállítótermébe költöztek a népi táncok kedvelői Gyergyószentmiklóson. Az idény itt a hétvégén kezdődött el, a Szent István gyermekei pusztinai hagyományőrző csoport részvételével (képünkön). A Nyisztor Tinka néprajzkutató vezetésével érkezett csángó hagyományőrzők előbb misén vettek részt, majd színpompás népviseletben vonultak át a művelődési házba, ahol a csángó étkezési szokásokról szóló előadás jó alapozásnak bizonyult a későbbi ételkóstolóhoz. Ugyanis a csángó vendégek nem érkeztek üres kézzel: a jókora fazék galuska mellé ízletes házikenyeret, illatos vörösbort és „kozonákot”, azaz igazi kemencében sült kalácsot szolgáltak fel. Az ételkóstoló után hamar táncra perdültek a vendégek, az egy-két fotóst leszámítva alig akadt olyan személy, aki ne ropta volna.
„Az új táncházidényben nagyobb hangsúlyt szeretnénk fektetni a néptáncoktatásra” – magyarázta Kulcsár Béla, a művelődési központ művészeti igazgatója, aki arra is kitért, hogy a tervek szerint havonta más-más tájegység népi táncát szeretnék bemutatni és megtanítani az érdeklődőknek. Mint Kulcsár elmondta, az új helyszínnel meghitt környezetet kívánnak biztosítani a kezdőknek, hiszen idén a tanuláson van a fő hangsúly. Az igazgató ígéretet tett, hogy mindig élő zene lesz a táncházban, a talpalávalót a sepsiszentgyörgyi Fabatka együttes, valamint a Háromszék táncegyüttes zenészei biztosítják felváltva.
Összeállításunk szerzői: Gödri Alpár Béla, Jánossy Alíz, Rostás-Péter Emese
(fotó: Jánossy Alíz)
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.