2007. május 24., 00:002007. május 24., 00:00
A rendezvény sikerét leginkább az bizonyítja, hogy hat nap alatt végig telt házzal játszottak a meghívott együttesek. Annak ellenére, hogy naponta más-más, eltérő mozgáskultúrájú, kifejezésmódú előadásokat láthatott a közönség, rá tudott hangolódni a szokatlan mozgásvilág közvetítette érzésekre, gondolatokra. A színészek-táncosok is értékelték ezt: a konstancai Nemzeti Színház és a Fantasio Társulat közös előadása, a 20–30-as évek kabarévilágát idéző Dulceamar után a színészek tapsoltak vissza a közönségnek.
„Tartottunk tőle, hogy a »bigott« táncházasok, a táncot csak a hagyományos néptánc értelmében elfogadók elfordulnak tőlünk – végtére is csak a néptáncnak van igazán gyökere Székelyudvarhelyen, de a fesztiválon bemutatkozó előadások minősége, hitelessége őket is meggyőzte” – mondta Antal József, az Udvarhely Néptáncműhely művészeti vezetője. Antal szerint a néptáncegyüttes tagjainak is két évre volt szükségük annak a felismeréséhez, hogy az autentikus néptánc – amit az adatközlőktől megtanulva színpadra állítanak – nélkülözi azt a belső erőt, amitől az eredeti adatközlő úgy táncol, hogy azonnal »viszi« száz ember tekintetét. “Faluhelyen, ahol még eredeti funkciói szerint működik a néptánc, ott is ritka az ilyen tánctehetség. Nekünk továbbra is az a célunk hogy a néptánc fajsúlyosan jelen legyen az előadásainkban, de más mozgáskultúrát, kifejezésmódot is be akarunk mutatni a közönségnek. Bármilyen mozgásforma lelki felüdülést, megtisztulást nyújthat, ha hiteles és minőségi” – véli Antal József.
A fesztivál két napján táncházat is szervezett a néptáncműhely a magyarpalatkai Kodoba Florin és a gyimesközéploki Zerkula János, valamint a Keleti Szél Szabadcsapat közreműködésével.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.