2009. január 12., 22:432009. január 12., 22:43
A hétköznaponként 18.10, 20.20 és 23.40 órakor műsorra tűzött sorozat a magyar líra legjavából kínál válogatást, a színművészek egy Radnóti-vers mellé bármely korból vagy szerzőtől, szabadon választhattak még egy költeményt. A százrészesre tervezett sorozatból eddig 53 felvétel készült el. A szubjektív antológiában szerepel például Petőfi Sándor, Arany János, Kaffka Margit, Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály, Szabó Lőrinc, Illyés Gyula, József Attila, Márai Sándor, Weöres Sándor, Pilinszky János, Petri György vagy a kortársak közül Falcsik Mari, Karafiáth Orsolya és Tóth Kriszta egy-egy verse.
A Kamarás Iván színművész és Seres Tamás, az MTV rendezőjének ötlete alapján indított műsorfolyamot nemcsak a versek, hanem a forgatási helyszínek kiválasztásával is aktívan alakítják a közreműködők. A felvételek nem stúdióban készülnek, hanem hétköznapi tereken, például a Duna-parton, parkban, játszótéren, metrón, színházban, háztetőn vagy éppen egy temetőben. A műsor a felvétel technikájában is eltér a hagyományostól: a produkciót televíziós kamerával és mobiltelefonnal rögzítik, ezért a nézőpont és a kép felbontása többször változik az adásban. A MobilVers ebből a szempontból formabontó kísérlet a képekkel. Az alkotók tervei szerint a mobiltelefonnal felvett versek később interaktív irodalmi tartalomként multimédiás eszközökön is terjeszthetővé válnak.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.