Rengeteg filmsztár teszi tiszteletét az immár 76. alkalommal szervezett szemlén a franciaországi városban
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Igazi, rég nem látott „sztárparádé” az idei Cannes-i Filmfesztivál, melyen a filmes szakma színe-java tiszteletét teszi – sokan sok év kihagyás után. A május 16. és 27. között zajló rendezvény első hetének a végén a helyszínen jártunk utána, hogy milyen a 2023-as kiadás hangulata, és megnéztük Martin Scorsese és Pedro Almodóvar legújabb alkotását is.
2023. május 21., 16:402023. május 21., 16:40
2023. május 21., 17:252023. május 21., 17:25
Volt olyan év, amikor nyáron került megrendezésre, és olyan is, amikor oltási igazolványt vagy teszteredményt kellett lobogtatni az egyik legjelentősebb filmes eseményen, a Cannes-i Filmfesztiválon. Tavaly a megnyitót Volodimir Zelenszkij ukrán elnök online bejelentkezése „árnyékolta” be, és bár a világban ma sincs minden „rendben”,
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A bemutatásra kerülő filmek listáját végignézve kicsit az az érzése támad az embernek, hogy a világjárvány miatti kimaradás után most egyszerre sokak munkájának gyümölcse érett be. Aki Kaurismäki, Martin Scorsese, Wes Anderson, Wim Wenders és Pedro Almodóvar is új filmmel érkezett a francia Riviérára. Na, meg a tapasztalat is azt mutatja, hogy míg az előző években „vadászni” kellett az A-listás sztárokat, csak tolakodás nyomán lehetett megpillantani Cate Blanchettet vagy épp Tom Cruise-t, most a nap szinte bármely pillanatában láthatunk egy-egy filmcsillagot a vörös szőnyegen – persze csak néhány méter távolságból.
Míg a sztárok „csak” végigsétálnak a vörös szőnyegen, emberek tízezrei, újságírók, filmforgalmazók, filmes szakemberek akár félórákat állnak sorba a szemerkélő esőben – az idei fesztivál számára eddig nem kedvezett az időjárás –, hogy bejussanak egy-egy vetítésre. Amire jegyet szintén nehezen szereztek reggel pontban hét órakor, amikor megnyílt az online foglalás az adott napra, eszeveszetten kattintgatva. Elégedettek lehetünk, hisz olyan nevekkel kezdhettük a fesztiválozást, mint Almodóvar és Scorsese, de láttunk már néhány versenyfilmet is.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A Cannes-i Fesztivál mindig híres volt sokszínűségéről, hiszen ide a világ minden tájáról érkeznek filmek, filmesek, újságírók.
Martin Scorsese Megfojtott virágok című alkotása Amerika történelmének olyan szeletét mutatja be, melyet az európai nézők többsége kevésbé ismer: az indián olajbárók, illetve családjaik tragikus sorsát. Mi nem a produkció szombat esti díszbemutatóját, hanem az azzal párhuzamosan zajlott sajtóvetítést láttuk, így lecsúsztunk arról, hogy élőben megpillanthassuk a főszereplőket alakító Leonardo DiCapriót és Robert De Nirót.
Többezres tömeg fogadta szombat este a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon Martin Scorsese új, Megfojtott virágok című filmjének alkotógárdáját.
Úgy tűnik, hogy az amerikai prérik világa, a vadnyugat igencsak divatos téma, hiszen a spanyol Almodóvar is ebbe a közegbe helyezte Cannes-ban bemutatott rövidfilmje hőseit és történetét. S bár a téma igencsak jól illeszkedik a rendező eddigi munkáinak soraiba, illetve a filmjeiben oly jellegzetes képi hatások, erős színek is visszaköszönnek, mégis mintha egyfajta szárnypróbálgatás lenne ez az alkotás.
Esős az időjárás Cannes-ban, de ez nem szegi kedvét a filmrajongóknak
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Megnéztük Todd Haynes amerikai rendező May December című, igencsak megosztó témájú filmjét Julianne Moore és Natalie Portman főszereplésével – a színésznőket szemügyre is vehettük a bevonulás során. A film egy felnőtt nő, anya, feleség és egy kamasz bizarr szerelmi története köré épül.
Bár az eső szinte folyamatosan szemerkél, az egész város nyüzsög, lüktet. Talán a sok híresség jelenléte miatt (is) van így, de érezhetően több a biztonsági személyzet, mint az előző kiadásokon. A nemzetközi filmvásáron nagy a forgatag – ezt végigjárni egyébként egy külön napra lenne szükség. Eddig csak a magyar standot kerestük meg, amit könnyen ki lehetett szúrni a Hadik című film huszáros reklámplakátja miatt.
Erőteljes biztonsági intézkedések mellett zajlik az egyik legjelentősebb filmszemle
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Többezres tömeg fogadta szombat este a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon Martin Scorsese új, Megfojtott virágok című filmjének alkotógárdáját.
Wim Wenders, Nani Moretti, Ken Loach, Aki Kaurismäki, Wes Anderson és Koreeda Hirokazu legújabb filmje is meghívást kapott a 76. cannes-i filmfesztivál hivatalos versenyprogramjába – jelentette be csütörtökön Thierry Frémaux művészeti igazgató Párizsban.
Bár régen szinte minden településen – városokban, falvakban egyaránt – működött olvasókör, napjainkban az olvasás inkább magányos, otthoni, esetleg vakációs tevékenység.
A Kolozsvári Magyar Opera az idei évadban is meghirdeti kedvezményes bérleteit, és bevezeti a családi bérletet, hogy a gyerekek és felnőttek együtt látogathassanak el az előadásokra.
Music Gallery címmel nyílik különleges tárlat a kolozsvári Művészeti Múzeumban, a Jazz in the Park fesztivál szervezői által összeállított, interaktív kiállítás október 4. és 26. között lesz látogatható a Bánffy-palota emeleti termeiben.
„Többet, mást szeretnék, mint egy színházi előadás” – mondta ifj. Vidnyánszky Attila. A Kolozsvári Állami Magyar Színházban a fiatal alkotó által rendezett új, Janovics című produkciót látva úgy tűnik, ez sikerül is neki és alkotótársainak.
A kulturális kisajátítás „bűneként” lehet tekinteni arra, hogy forrásmegjelölés nélkül használt fel kalotaszegi hímzésmintát a spanyol Mango divatmárka – állapította meg a Krónikának Újvári Dorottya művészettörténész.
Kortárs magyar darabot, Egressy Zoltán Portugál című művét mutatja be románul a bukaresti Bulandra Színház.
Nyolc év szünet után jelentkezett egyéni tárlattal a városában Siska-Szabó Hajnalka aradi festőművész és rajztanár.
Feltűnt a láthatáron, mégpedig nagyon látványos előzetessel Ridley Scott mestermunkának ígérkező, új nagy eposza, a Gladiátor 2.
Felejthetetlen klasszikusokat is vetítenek a 24. Filmtettfeszten – közölték az október 2. és 6. között Kolozsváron és még 16 erdélyi településen tartandó szemle szervezői.
Olyan gazdag Janovics Jenő életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba –, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla.
1 hozzászólás