Többezres tömeg fogadta szombat este a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon Scorsese új, Megfojtott virágok című filmjének alkotógárdáját
Fotó: Cannes-i filmfesztivál/Facebook
Többezres tömeg fogadta szombat este a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon Martin Scorsese új, Megfojtott virágok című filmjének alkotógárdáját, köztük a két főszerepet alakító Leonardo DiCapriót és Robert de Nirót, akik először játszottak együtt az Oscar-díjas rendező kamerája előtt.
2023. május 21., 09:312023. május 21., 09:31
Az oklahomai oszázs indiántörzs tagjai ellen az 1920-as években elkövetett gyilkosságokról, majd azok nyomozásáról és az elkövetők közötti leszámolásokról szóló három és fél órás westernt versenyen kívüli mutatták be a világ egyik legjelentősebb filmes találkozóján. A produkció David Grann magyarul is megjelent Megfojtott virágok című tényregénye alapján készült.
Fotó: Cannes-i filmfesztivál/Facebook
míg a rajongók egy része több órán át várakozott a zuhogó esőben a fesztiválpalota előtt abban a reményben, hogy autogramot vagy szelfit kaphat a díszbemutató előtt a vörös szőnyegen felvonuló alkotóktól.
Robert De Niro, Martin Scorsese és Lily Gladstone a cannes-i filmfesztivál vörös szőnyegén
Fotó: Cannes-i filmfesztivál/Facebook
A Megfojtott virágok Fairfax kisvárosban játszódik, amelyet az 1920-as években kalandorok és vállalkozók leptek el, miután kiderült, hogy
Az érkezők közül sokan csak azért vettek el indián nőt feleségül, hogy rátehessék kezüket a hatalmas vagyonokra.
A történet főhőse Ernest Burkhart (Leonardo Di Caprio), aki miközben beleszeret az egyik gazdag indián nőbe, Mollyba (Lily Gladstone) és családot alapít vele, az olajmezőket megkaparintani próbáló nagybátyja (Robert De Niro) által az indiánok egymás utáni megölésére kitervelt konspiráció közepén találja magát. Mindeközben az indiánok közbenjárására az FBI egy nyomozót (Jesse Plemons) küld a városba a rejtélyes halálesetek feltárására.
Robert De Niro és Leonardo DiCaprio először játszott együtt az Oscar-díjas Martin Scorsese kamerája előtt
Fotó: Cannes-i filmfesztivál/Facebook
A 200 millió eurós költségvetésből készült alkotás az egymást követő gyilkosságok részletes bemutatásával vezeti be a nézőt a 20. századi eleji Amerika kolonialista és rasszista működésébe.
A filmben Leonardo DiCaprio és Robert de Niro is többször megszólal az indiánok nyelvén. Az Apple TV és a Paramount Pictures által gyártott alkotást októberben a mozikban is bemutatják, mielőtt felkerül az internetre.
amellyel 1976-ban elnyerte a cannes-i fesztivál fődíját, az Arany Pálmát. Bár a filmrendező rendszeres vendége a seregszemlének, 1986 óta nem szerepelt filmje a hivatalos programban. Abban az évben a Lidérces órák című alkotással elnyerte a legjobb rendezés díját, majd 1988-ban ő volt a zsűri elnöke.
A Megfojtott virágok című film főhőse Leonardo DiCaprio
Fotó: Cannes-i filmfesztivál/Facebook
A Megfojtott virágokat követően a versenyprogramban szombat este bemutatott amerikai filmmel is hollywoodi sztárok érkeztek a vörös szőnyegre: Todd Haynes alkotásának (May December) főszereplői Julianne Moore és Natalie Portman.
Hollywoodi sztárokkal és a korábbiaknál jelentősebb számú női rendezővel a versenyben megkezdődik kedden a 76. cannes-i nemzetközi filmfesztivál, amelynek hivatalos programjában 21 film versenyezhet az Arany Pálmáért.
Enyedi Ildikó lesz a jövő hónapban rendezendő 76. cannes-i filmfesztivál hivatalos programjában versenyző rövidfilmek és a filmfőiskolák legjobbjait felvonultató Cinef válogatás közös nemzetközi zsűrijének elnöke – jelentették be a szervezők.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
szóljon hozzá!