2007 óta külföldről és Románia minden részéből vonz színházlátogatókat az Interferenciák nemzetközi fesztivál
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Több szempontból is fontos elismerésnek tekinti Tompa Gábor, a kétévente szervezett szemle vezetője, hogy a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál március 14-én megkapta a Román Színházi Szövetség (UNITER) Ion Caramitruról elnevezett kiválósági díját. A házigazda intézmény, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója a Krónika megkeresésére úgy értékelte, nem utolsó sorban a nagy közönségszám is igazolja, hogy ennek a fesztiválnak helye van az ország és Európa térképén.
2023. március 16., 08:452023. március 16., 08:45
Ion Caramitru Kiválósági Díjat ítélt oda a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak a Román Színházi Szövetség (UNITER) szenátusa. „A 2007-ben indult fesztivál számára azért is fontos az elismerés, mert értékeli a munkát, amit 16 éve végzünk. A díj tulajdonképpen az UNITER legjobb előadásnak odaítélt kitüntetése mellett az egyik legfontosabb elismerés” – mutatott rá Tompa Gábor a Krónikának. A szemle igazgatója kifejtette, ha végignézzük a névsort, hogy eddig kiknek ítélték oda a díjat, rangos a lista: fesztiválok közül
Tompa Gábor szerint ez a díj gyakorlatilag annak a tudatosítása, hogy Romániában ez a négy nagy színházi szemle a legfontosabb – és most ebbe a sorba tartozik az Interferenciák is.
A dél-koreai Jaram Lee, az Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál visszatérő vendége immár negyedszer látogatott el tavaly novemberben a kincses városba
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Kolozsvár brandjévé vált az Interferenciák
„Azért is öröm számunkra az elismerés, mert igazolja: igenis nagyon fontos volt, hogy Kolozsvár történetében gyakorlatilag először jött létre 2007-ben egy olyan szemle, amelyen bemutathattuk Európa és a világ színházainak leghaladóbb, legfrissebb törekvéseit. Azelőtt a kincses városban nem voltak láthatóak külföldről érkező produkciók – egy-két meghívott magyarországi vagy volt jugoszláviai előadás kivételével” – mutatott rá Tompa Gábor.
Hiszen az Interferenciák már a második kiadásától kezdve nemcsak európai előadásokat látott vendégül, hanem szinte minden kontinensről érkezett produkció: Észak-Amerikából, Ázsiából, Afrikából, talán csak Ausztráliából nem – és a nemzetközi szemle azóta tulajdonképpen egyfajta brandjévé, márkanevévé is vált Kolozsvárnak.
Sokan hozzájárultak a szemle sikeréhez
A szemle igazgatója azt is fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy az Interferenciák az egész város fesztiválja, nemcsak bizonyos etnikai csoportoké. „Minden városlakóé egyformán a szemle, amely Kolozsvárt egyfajta színházi zarándokhellyé változtatta – hiszen nagyon sokan érkeznek szerte az országból és külföldről is a fesztivál különböző előadásaira. Az sem elhanyagolható, hogy 90 százalékában nemzetközi fesztiválról van szó, tehát főként külföldi előadásokat láthatott a közönségünk” – hívta fel a figyelmet a Kolozsvári Állami Magyar Színház direktora.
Vastaps a 2022 novemberében szervezett, 8. fesztivál egyik előadása után
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Arra is kitért, hogy a szemle „méretei” nem változtak, nem próbálták „kiterjeszteni” az időt, hanem tíz napos maradt a fesztivál, körülbelül 20-25 előadás felvonultatásával. „Megpróbáltuk gazdagítani az interferenciák (jelentése: kölcsönös hatás) fogalmat úgy, hogy különböző tematikus fesztiválokat képzeltünk el. Eleinte a különböző kultúrák interferenciáját, aztán a terek interferenciáját, majd a különböző művészetek interferenciáját – színház, zene, tánc – állítottuk középpontba” – magyarázta lapunknak Tompa. Mint sorolta, ezen kívül
Aztán a legutóbbi, 2022-es szemle témája a félelem és a remény volt. Tompa kiemelte, sikerült a kortárs színházi világ legjelentősebb nevei közül nagyon sokat elhívniuk Kolozsvárra, jelentős társulatokat, rendezőket, művészeket.
Godot-ra várva. A Tompa Gábor által rendezett, a portói São João Nemzeti Színház társulata által megvalósított produkció a tavalyi szemlén
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Egyébként korábban a Sipario, a legnagyobb olasz színházi folyóirat, valamint a Theater Der Zeit német színházi folyóirat is beválasztotta az Interferenciákat a legjobb tíz európai színházi szemle közé – emlékeztetett az igazgató. „Azt is el kell mondanom, hogy az évek során a szemlét természetesen nem egyedül szerveztem. Bár én találtam ki, nem egyedül hoztam ezt létre, hanem mindig egy lelkes és dolgos csapattal, akiket mindenképp ugyanígy megillet ez a díj. Ha nem is a színház teljes személyzete, de nagyon sokan hozzájárultak a fesztivál sikeréhez. És jóleső, hogy pozitív visszajelzések érkeztek azoktól a társulatoktól is, amelyek részt vettek a szemlén, tehát jól érezték magukat” – emelte ki a fesztivál igazgatója.
Majdnem minden kontinensről érkeztek társulatok
Az igazgató-rendező hozzátette, az Interfrenciák arra is teret adott, hogy szakmai barátságok szövődtek, fontos az egymás előadása iránti kíváncsiság, tapasztalatcserékre is sor került. Ugyanakkor szerinte nem utolsó sorban a nagy közönségszám is igazolja, hogy ennek a fesztiválnak helye van az ország és Európa térképén.
Tompa Gábor, a kétévente szervezett Interferenciák, valamint a házigazda intézmény, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Kérdésünkre, hogy 2007 óta a kétévente megrendezett szemle 8 kiadására összesen hány országból érkeztek társulatok, az igazgató azt mondta, nem tudja megmondani a pontos számot, de
Mint sorolta, Mexikóból, az Egyesült Államokból, Dél-Koreából is érkeztek művészek, de Afrikából is: Ghánából, Botswanából, Burkina Fasóból, Elefántcsontpartról.
Európa majdnem minden országából részt vettek már művészek a szemlén, a sorban ott található Németország, Franciaország, Spanyolország, Portugália, az Egyesült Királyság, Írország, Ausztria, Lengyelország, Magyarország, Csehország, Szlovákia, valamint az egész balkáni térség, Bulgária, Görögország. De érkeztek északi országokból is: Észtországból, Litvániából, Ukrajnából.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Az UNITER egyébként március 14-én bejelentette idei díjai jelöltjeinek listáját is. Eszerint a kritikusokból és színházi alkotókból – Doru Mareş (kritikus), Maria Miu (díszlettervező), Victor Scoradeţ (kritikus), Iris Spiridon (rendező) és Carmen Stanciu (teatrológus) álló jelölőzsűri – Imre Évát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színészét a legjobb női főszereplő díjára jelölte az Ifjú barbárok című előadásban Barbár B. szerepének megformálásáért. Az előadást ifj. Vidnyánszky Attila rendezte. A zsűri azokat az előadásokat vette számításba, amelyeket 2022. január 1. és december 31. között mutattak be.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Az Omma című produkció a tavaly novemberi fesztiválon. Nyolc afrikai táncos lépett fel az előadásban
Fotó: Facebook/Interferences.Festival – fotó: Bíró István
A dél-koreai Jaram Lee, az Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál visszatérő vendége, immár negyedszer látogatott el a kincses városba.
Kezdődik csütörtökön a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál Kolozsváron. A november 27-ig tartó szemlén kilenc ország 14 társulata képviselteti magát különböző stílusú, műfajú produkciókkal.
Csak néhány előadást láthattunk a Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) gazdag kínálatából: akadt köztük nagyszerű, magával ragadó produkció, de olyan is, ami kevesebb vagy több kívánnivalót hagyott maga után.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
szóljon hozzá!