Fotó: www.interferences-huntheater.ro
A dél-koreai Jaram Lee, az Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál visszatérő vendége immár negyedszer látogatott el a kincses városba, hogy a Sacheon-ga, Ukchuk-ga és a Stranger’s Song című darabok után Ernest Hemingway Az öreg halász és a tenger kisregényének feldolgozásával is elkápráztassa a közönséget.
2022. november 25., 19:122022. november 25., 19:12
2022. november 25., 22:172022. november 25., 22:17
Tompa Gábor, az Interferenciák fesztiváligazgatója már a rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón elmondta, hogy az előző kiadások visszajelzései, illetve a jegyértékesítések alapján Jaram Lee phanszoriművész a közönség nagy kedvence (sőt neki személyen is az egyik kedvenc előadóművésze). Az énekbeszédhez hasonló hagyományos koreai előadásmódot, a phanszorit megreformáló Lee – aki az eddigi években olyan szerzők darabjaival érkezett Kolozsvárra, mint például a drámaíró Bertolt Brecht – idén egy kisregényfeldolgozással lépett színpadra.
Lee új darabja Ernest Hemingway Az öreg halász és a tengere alapján készült phanszori-átirat. A művész a phanszori lingvisztikája és társa dobolása által kelti életre a 20. századi amerikai irodalom egyik legnagyobb alakjának klasszikus történetet. A darab rendezője Jihye Park, akivel Lee már korábban is dolgozott együtt, a dobkíséretet pedig Junhyung Lee biztosítja.
A hagyományos ruhát viselő színész-énekes jelmezek, díszletek, kellékek nélkül – egyetlen „segédeszköze” egy legyező – játssza be a teret, tölti meg élettel, energiákkal az egész színpadot.
A sokak által ismert történet egy kubai halászról, Santiagoról szól, akinek a horgára akad élete fogása, egy hatalmas marlin, mellyel küzdelmes, hosszú órákig tartó csatát vív. Végül győzedelmeskedik, szigonyával leszúrja a halat, ám akkor még nem is sejti, hogy hazaútja a falujába még több harcot tartogat, hiszen zsákmányára a cápák is fenik a fogukat. A férfi csupán a hal szétcincált tetemével tér haza, ám a történet kicsengése így is pozitív, hiszen bár az öreg halász fáradt és kimerült, újabb halászkalandok reményében néz a jövőbe.
Jaram Lee itt-ott változtatott egy kicsit az eredeti történeten, illetve a klasszikus mű feldolgozásába személyes élményeket, vicces, modern utalásokat épített be, gyakran szólt ki a közönséghez.
Az előadás utáni közönségtalálkozón, melyen Tompa Gábor faggatta a dél-koreai művészt, aki négy éves korában kezdte a phanszori éneklési technikát tanulni, az is kiderült, hogy nagyon tudatosan készült a darab összeállításakor, például elment egy óceáni halászatra is, hogy elsajátítsa a jellegzetes mozdulatokat.
A több mint két órás előadás végén a közönség állva éljenezte az igazi élményt jelentő alkotást, illetve Jaram Lee-t.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!