Fotó: www.interferences-huntheater.ro
A dél-koreai Jaram Lee, az Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál visszatérő vendége immár negyedszer látogatott el a kincses városba, hogy a Sacheon-ga, Ukchuk-ga és a Stranger’s Song című darabok után Ernest Hemingway Az öreg halász és a tenger kisregényének feldolgozásával is elkápráztassa a közönséget.
2022. november 25., 19:122022. november 25., 19:12
2022. november 25., 22:172022. november 25., 22:17
Tompa Gábor, az Interferenciák fesztiváligazgatója már a rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón elmondta, hogy az előző kiadások visszajelzései, illetve a jegyértékesítések alapján Jaram Lee phanszoriművész a közönség nagy kedvence (sőt neki személyen is az egyik kedvenc előadóművésze). Az énekbeszédhez hasonló hagyományos koreai előadásmódot, a phanszorit megreformáló Lee – aki az eddigi években olyan szerzők darabjaival érkezett Kolozsvárra, mint például a drámaíró Bertolt Brecht – idén egy kisregényfeldolgozással lépett színpadra.
Lee új darabja Ernest Hemingway Az öreg halász és a tengere alapján készült phanszori-átirat. A művész a phanszori lingvisztikája és társa dobolása által kelti életre a 20. századi amerikai irodalom egyik legnagyobb alakjának klasszikus történetet. A darab rendezője Jihye Park, akivel Lee már korábban is dolgozott együtt, a dobkíséretet pedig Junhyung Lee biztosítja.
A hagyományos ruhát viselő színész-énekes jelmezek, díszletek, kellékek nélkül – egyetlen „segédeszköze” egy legyező – játssza be a teret, tölti meg élettel, energiákkal az egész színpadot.
A sokak által ismert történet egy kubai halászról, Santiagoról szól, akinek a horgára akad élete fogása, egy hatalmas marlin, mellyel küzdelmes, hosszú órákig tartó csatát vív. Végül győzedelmeskedik, szigonyával leszúrja a halat, ám akkor még nem is sejti, hogy hazaútja a falujába még több harcot tartogat, hiszen zsákmányára a cápák is fenik a fogukat. A férfi csupán a hal szétcincált tetemével tér haza, ám a történet kicsengése így is pozitív, hiszen bár az öreg halász fáradt és kimerült, újabb halászkalandok reményében néz a jövőbe.
Jaram Lee itt-ott változtatott egy kicsit az eredeti történeten, illetve a klasszikus mű feldolgozásába személyes élményeket, vicces, modern utalásokat épített be, gyakran szólt ki a közönséghez.
Az előadás utáni közönségtalálkozón, melyen Tompa Gábor faggatta a dél-koreai művészt, aki négy éves korában kezdte a phanszori éneklési technikát tanulni, az is kiderült, hogy nagyon tudatosan készült a darab összeállításakor, például elment egy óceáni halászatra is, hogy elsajátítsa a jellegzetes mozdulatokat.
A több mint két órás előadás végén a közönség állva éljenezte az igazi élményt jelentő alkotást, illetve Jaram Lee-t.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!