A Fővárosi Nagycirkusz akrobatái mutatványaikkal kápráztatják el a tusványosozókat az Olt partján
Fotó: Fővárosi Nagycirkusz/Facebook
A közéleti témák mellett változatos kulturális programokat is kínál az idei Tusványos. Az Olt partján több sátorban könyvbemutatókkal, színházi produkciókkal, filmvetítésekkel, kerekasztal-beszélgetésekkel, népzenei programokkal, hajnalig tartó táncházzal várják szombatig a nyári szabadegyetem és diáktábor résztvevőit.
2022. július 19., 21:352022. július 19., 21:35
2022. július 19., 22:412022. július 19., 22:41
Több helyszínen változatos kulturális programokat és érdekes párbeszédeket ígér különböző témákban a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor. A Magyar Kultúra és a Magyar Teátrum színházi sátor könyvbemutatókkal, előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, könnyűzenei koncertekkel, valamint közönségtalálkozókkal várja az érdeklődőket július 23-ig a Hargita megyei Tusnádfürdőn.
Bemutatkozik a Magyar Kultúra magazin, a programsorozat keretében izgalmas kérdésfelvetések mentén kerülnek hétköznapi dolgok előtérbe. A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében költők, írók és szakértők beszélgetnek gyermekkori tabukról, halálról, az álmokról, de az is kiderül, mi közünk a méhekhez, és hogyan befolyásolja kultúránkat a kutyával való viszonyunk.
Szerdán kárpátaljai írók és költők mutatkoznak be, majd a Felhőpárna gyerekirodalmi antológia szerkesztője és illusztrátora Te mit gondoltál gyerekkorodban a halálról? címmel kerekasztal-beszélgetésen osztják meg gondolataikat a gyermekkori tapasztalataikról, tabusításról. Délutántól estig megzenésített versektől lesz hangos a sátor.
Fellép emellett Lee Olivér és a Role zenekar is. Pénteken a nyelvészeté lesz leginkább a főszerep, élő magyarórát tartanak az érdeklődőknek, később Balázs Géza nyelvész előadásában az álmokról lesz szó, de Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium ötletgazdája is megosztja tapasztalatait, este pedig Molnár Tamás, az egykori Anti Fitness Club frontembere, majd Müller Péter Sziámi lép fel, szombaton pedig az Eredő zenekar zenél.
Filmvetítésekkel, színházi produkciókkal, közönségtalálkozóval, szakmai beszélgetésekkel várja az érdeklődőket a Magyar Teátrum színházi sátor is. Szerdán MEMOIR – MPEE 25 címmel beszélgetéssel egybekötött filmvetítést tartanak a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület 25. évfordulójára készült dokumentumfilm kapcsán, majd Zakariás Zalán rendezésében Bakos-Kiss Gábor Frank Sinatra-estjére kerül sor a Magyar Teátrum színpadán.
Csütörtökön a Magyar Teátrumi Társaság kerekasztal-beszélgetésére várják az érdeklődőket, neves szakemberek jelenlétében azt járják körül, hogy tanítható-e az alkotó és az alkotás szabadsága.
Pénteken szakmai beszélgetést tartanak a Nemzeti emlékezet a színpadokon – magyar hősök, magyar történetek témakörében. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Magyar Teátrumi Társaság kerekasztal-beszélgetése neves magyarországi színészek, producerek és színházi szakemberek közreműködésével valósul meg. A teátrumi sátorban a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ munkatársai is jelen lesznek, a szabadegyetem és diáktábor minden napján cirkuszi és akrobatamutatványokat láthatnak és tanulhatnak az érdeklődők, pénteken pedig Egyensúlyban önmagunkkal és a világgal címmel a Fővárosi Nagycirkusz produkcióját tekinthetik meg a „tusványosozók”.
Fotó: Fővárosi Nagycirkusz/Facebook
A színházi sátor programjainak szüneteiben magyarországi és határon túli magyar egyetemek diákjainak vizsgafilmjeit is levetítik.
2018 óta van jelen programjaival Tusványoson a Kriza János néprajzi sátor is. A Hagyományok Háza és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében fiatal muzsikusok népzenei koncertjeivel, tánc- és énektanítással, gyerekeknek és felnőtteknek szóló mesemondással, kézműves-foglalkozással és táncházzal várják a folklór szerelmeseit.
Pénteken sor kerül Pálházi Bence Bandája és az erdélyi adatközlő zenészek közös koncertjére, adatközlők Varga István „Kiscsipás” és Lőrinc Róbert Kalotaszegről, Kodoba Florin és Radák Mihály Rémusz Magyarpalatkáról, Csányi Sándor és Mezei Alin Szászcsávásról lesznek. Szombaton a Somoskáról, Klézséről és Gyimesek völgyéből érkező hagyományőrzők bemutatják a moldvai és gyimesi csángó magyarok népzenéit és táncait. A tánctanítással, énektanítással, furulyaszóval és mesékkel egybekötött műsorban közreműködik a budapesti Zurgó együttes.
„Délutánonként mezőségi, magyarpalatkai, kalotaszegi és több más táncot tanítunk egészen az alapoktól az érdeklődőknek. Úgy érzem, a táborlakók között nagyon sokan vannak, akik kirekesztve érzik magukat az esti táncházi programokon a táncos lábúak között. Hiányosságaikat délutánonként pótolhatják, s a megszerzett tudással már magabiztosan vehetnek részt az esti találkozón” – mondta Pál István „Szalonna”, a Kriza János-sátor szakmai felelőse.
A Tusványos a szövetségépítés színtere is, annak kinyilvánítása, hogy nyitottak vagyunk a jól működő, érték- és érdekalapú nemzetközi és interetnikus együttműködésre – jelentette ki Németh Zsolt, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alapítója.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!