2009. június 03., 11:112009. június 03., 11:11
„Egész Európában a mi ünnepi könyvhetünknek van a legnagyobb hagyománya. A 80. évfordulójához érkezett rendezvényt igyekeztünk méltó programokkal gazdagítani” – mondta Zentai Péter László, a Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója, a rendezvény szervezője.
„Az idén olvasóklubokat is létrehozunk, ahol bárki kikölcsönözheti a könyvheti újdonságokat” – tette hozzá, majd arról is beszélt, hogy a standok éjszaka is nyitva tartanak majd, a kiadók pedig változatos programokkal, „gyertyafényes dedikálásokkal” kedveskednek az érdeklődőknek. Az esti eseményeket a múzeumok éjszakája mintájára könyvek éjszakájának nevezték el, és többek között utcabállal, latin-amerikai táncokkal színesítik majd.
A Magvető Kiadó standjánál szombat este nyolc és éjfél között a kiadó szerzői meghívják egy pohár sörre mindazokat, akik a standon több mint 5000 forint értékben vásároltak. A söröshordót 20 órakor Esterházy Péter veri csapra, majd őt Darvasi László, Grecsó Krisztián, Fehér Béla, Kovács András Ferenc, Spiró György, Tóth Krisztina és Závada Pál váltja fel a sörcsapnál.
Zentai elmondta, hogy a könyvhét alapítója, Supka Géza tiszteletére idén reprint kiadásban megjelentették az általa szerkesztett Literatura című folyóirat első, 1929-es könyvheti különszámát.
Mint mondta, a könyvhét célja az, hogy a minőségi magyar irodalom minél szélesebb körben váljon ismertté. „Jó lenne, ha a magyarokban is tudatosulna végre az, amit egész Európa tud, hogy a magyar irodalom világszínvonalú, hogy Európa egyik legjobb irodalma” – fogalmazott Zentai.
Összesen 105 – 86 hazai és 19 határon túli – kiadó kínálja majd könyveit, köztük 356 újdonságot. Tarján Tamás irodalomtörténész azt kifogásolta, hogy a Radnóti-év a könyvkiadásban csak kevéssé érhető tetten. A könyvheti újdonságok közül kiemelte az Ortutay Gyula Napló 1. – 1938–1954 című kötetet, melyet az Alexandra Kiadó jelentet meg három részben, továbbá felhívta a figyelmet egy eddig ismeretlen Szenkuthy Miklós-regényre, a Pendragon és a XIII. Apollóra, valamint Darvasi László Virágzabálók című nagyregényére.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.