Fotó: Biró István
Szép Gyula népzenész, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója volt a kincses városbeli Györkös Mányi Albert Emlékház ZeneSzó elnevezésű beszélgetősorozatának idei első meghívottja.
2017. január 26., 19:012017. január 26., 19:01
A szerda esti rendezvényen a beszélgetőtárs, Márkos Albert hegedűművész azzal a kérdéssel indított, hogy a meghívott miért választotta szakmája, hivatása alapjául a zenét, hisz családjából senki sem foglalkozott a muzsikával. „A zene volt az egyetlen biztos dolog az életemben” – fogalmazott Szép Gyula.
Kifejtette, nyolcéves korában a szülei zeneiskolába küldték, és támogatták őt ezen a téren. Kilencedikes korában abba akarta hagyni a zenélést, később mégis jelentkezett a zeneakadémiára, és hamar eldöntötte, hogy zenetanár szeretne lenni. Az egyetemi évek után Mezőszentgyörgyön kapott tanári állást, ahol egy évig munkálkodott, majd Székelyudvarhelyre költözött, ahol a zeneiskolában, valamint a máréfalvi általános iskolában is zenét oktatott. A nyolcvanas évek elején a székelyudvarhelyi művelődési ház igazgatója lett, az intézménynél számos kulturális rendezvényt szervezett.
Szép Gyula elárulta, mielőtt megkeresték, hogy legyen a Kolozsvári Magyar Opera művészeti titkára, az elvándorlás gondolata foglalkoztatta, de a felkérésnek eleget téve itthon maradt. „Mikor oda kerültem, az opera jövője bizonytalannak látszott a kiöregedő énekkar miatt” – mondta Szép Gyula. Elhangzott, az ő munkája fontos szerepet játszott abban, hogy az intézmény biztosabb alapokon állhasson, rengeteg fiatal művész érkezett az operához, nagyon erős énekkar alakult. „Büszke vagyok arra, hogy ma az opera erős, fiatalokból álló társulat, nem vagyunk sokan, de minőségi a kínálatunk” – jelentette ki a vezető. Hozzátette, az operába járók száma csökkent, de az intézmény arra törekszik, hogy minél változatosabb és érdekesebb műsort kínáljon a közönségnek. A beszélgetésen elhangzott, Szép Gyula a politikában is szerepet vállalt, az RMDSZ művelődési és egyházügyi főosztályának vezetője volt tizenegy éven át, nagyon sok rendezvényt, fesztivált szerveztek az ő közreműködésével.
Szép Gyula 2010 óta tölti be a Kolozsvári Magyar Opera elnöki tisztségét, 2015-től a marosvásárhelyi székhelyű Janovics Jenő Alapítvány elnöke is. A Janovics Jenő Alapítvány 2004 áprilisában jött létre az erdélyi magyar közéleti és művelődési élet jeles személyiségeinek kezdeményezésére. A névadó Janovics Jenő (1872-1945) színész, író, dramaturg, a kolozsvári színház egykori igazgatója. Az alapítvány célja olyan közszolgálati jellegű rádiós és tévés műsortartalom gyártásának támogatása, amely az erdélyi magyarság szülőföldjén való megmaradását és boldogulását célozza.
„Ha valaki hisz abban, hogy jót tud teremteni, sikerülni fog neki” – mondta az igazgató. Szép Gyula nemsokára eléri a nyugdíjkorhatárt, mint mondta, nem tudja még, hogy mi lesz a pozíciójával, de szeretne az opera szolgálatában tevékenykedni. Az est végén Szép Gyula együtt muzsikált két fiával, varázslatossá téve az előadást.
Kajtár Rebeka, Majláth Réka
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!