A nagyszebeni magyar kulturális egyesület is szervez értékmegőrző eseményeket a következő napokban
Fotó: Nagyszebeni Híd Egyesület/Facebook
A közművelődési intézmények fontosságára hívja fel a figyelmet a több száz magyarországi és határon túli településen tartandó Kultúrházak éjjel-nappal. A február 15. és 17. közt tartandó programsorozathoz harmadízben csatlakozik a nagyszebeni Híd Egyesület, amelynek vezetőjét, Serfőző Leventét kérdeztük.
2019. február 14., 13:302019. február 14., 13:30
Több romániai település is csatlakozik a Kultúrházak éjjel-nappal című rendezvénysorozathoz, amely nemcsak anyaországi helyszínekre terjed ki: számos határon túli városban is megszólítja a kultúrakedvelő közönséget február 15. és 17 között.
Bukarest pedig első ízben, ezenkívül Nagybányán a Teleki Magyar Házban, valamint Kolozsváron a Györkös Mányi Albert-emlékházban és a Vallásszabadság Házában is szerveznek értékmegőrző eseményeket. „Az idei év »Mindennap értéket adunk« jelmondatával elsősorban arra az értékmegőrző és újszerű értékteremtő munkára kívánjuk felhívni a figyelmet, amely számos művelődési házban zajlik” – emelte ki Krucsainé Herter Anikó, az emberi erőforrások minisztériumának kulturális ügyekért felelős helyettes államtitkára a programsorozatról rendezett múlt heti sajtótájékoztatón Budapesten. Az államtitkár elmondta,
A hagyományosnak mondható táncházak, népzenei és néptánctalálkozók, farsangi programok mellett minden évben különleges kulturális programokkal is készülnek a rendezvényre a kultúrházak. Nagyszebenben előadásokkal, könyvbemutatókkal, közösségi találkozással, farsangi bállal kapcsolódik be a programba a város és a környék magyar kulturális életét összefogó Híd Egyesület.
Serfőző Levente, az egyesület elnöke megkeresésünkre elmondta, örülnek, hogy a nagyszebeni és környékbeli magyarság bekapcsolódik a Kultúrházak éjjel-nappal révén is a Kárpát-medencei magyarság összkulturális körforgásába. „Az is jó ebben, hogy a program szervezése feladatot ad nekünk, amit egyébként saját költségünkből, önkéntesek segítségével szervezünk, ugyanakkor azt üzeni a környékbeli magyarságnak, hogy nem vagyunk magunkra hagyva, nem vagyunk egyedül. Ezenkívül több olyan magyar rendezvénysorozat van, amibe már 5-6 éve bekapcsolódik a szebeni egyesület” – mutatott rá Serfőző Levente. Kitért arra is, hogy
a környékbeli települések közül Oltszakadáton és Vízaknán élnek nagyobb számban magyarok, őket is megszólítja a program. „Örömmel tölt el, hogy a szebeni magyar rendezvényeket egyre többen látogatják, és egyre több fellépő, előadó keres meg bennünket, a partnerintézményeink pedig lelkesen, segítőkészen viszonyulnak a programjainkhoz” – mondta az egyesület elnöke.
A nagyszebeni programban szerepel többek közt ifj. Tompó László irodalomtörténésznek Ady Endréről szóló, könyvbemutatóval egybekötött előadása, Bodó Barna politológusnak, egyetemi tanárnak A civil szféra és a politika kapcsolata című, szintén könyvbemutatóval egybekötött előadása, de lesz táncoktatás, valamint fellép a sepsiszentgyörgyi Százlábú néptánccsoport.
Nagybányán táncház várja az érdeklődőket, a kincses városban az EMKE Györkös Mányi Albert-emlékházban a néphagyomány jeles napjait felelevenítő sorozat keretében farsangi rendezvényre várják a gyerekeket. Szintén a program keretében mutatják be Az Erdélyi Unitárius Egyház története III. kötetét a kincses városbeli Vallásszabadság Házában: a 18. század történéseit taglaló könyv szól a kolozsvári unitárius eklézsia üldöztetéseiről, kirajzolódik belőle a 18. századi unitárius elődök mindennapi életének teljessége is.
Bukarestben a Kultúrházak éjjel-nappal keretében csángó bált tartanak a Petőfi Művelődési Központban.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!