Hegedüs Csilla átnyújtja az elismerést Visky András írónak
Fotó: RMDSZ/Facebook
Átadták az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat pénteken este a kolozsvári magyar színházban, az elismerésben Visky András író, drámaíró, dramaturg, Oláh Gyárfás szobrászművész, divattervező és Imre Éva színművész részesült.
2023. június 09., 22:142023. június 09., 22:14
2023. június 09., 22:262023. június 09., 22:26
Az RMDSZ 11. alkalommal adta át díjait irodalom, képzőművészet és előadóművészet kategóriában a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten. Hegedüs Csilla, a szövetség ügyvezető alelnöke beszédében rámutatott: az erdélyi lét alapeleme és állandó kihívása a folyamatos megújulás. „Muszáj rugalmasnak lennünk, hisz olyan országban élünk, ahol semmi sem állandó, csak a folyamatos bizonytalanság” – fogalmazott az európai alapokért felelős minisztériumban államtitkári tisztséget betöltő politikus.
„A kortárs művész érzelmi és gondolati gátakat tör át, társadalmi tabukat dönt le és ezzel mozdít minket előre. Folyamatosan állít a látószögünkön, elfogadóbbá, befogadóbbakká válunk műveik által” – idézte az RMDSZ ügyvezető alelnökét az MTI. Hegedüs Csilla hozzátette, hogy általuk gazdagabb lesz a közösség, gyarapítják szellemi és lelki kincstárunkat. „Köszöntjük őket és köszönjük nekik az alkotás bátorságát, a bátorság üzenetét, az üzenet teljességét és mélységét” – üzente a díjazottakra utalva Brendus Réka, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának főosztályvezetője.
Imre Éva színművésznek a méltatás szerint rengeteg „színe és hangja van”
Fotó: RMDSZ/Facebook
Marcutiu-Rácz Dóra Visky András irodalmi munkásságáról írt laudációját Tötszegi Zsuzsa színművész olvasta fel. „Nem tudok olyan kortárs erdélyi regényről, amely az utóbbi néhány évben egyszerre ennyi olvasót szólított volna meg ilyen rövid idő alatt” – írta az író tavaly megjelent Kitelepítés című, önéletrajzi ihletésű regényére utalva. Rámutatott, Erdélyben, Magyarországon, Vajdaságban vagy Felvidéken mindenki hallott Visky művéről, és szilárd romániai történelmi vonatkozásai ellenére mindenhol másképp és mégis hasonlóan olvassák. „Úgy beszél az erdélyi történelem legborúsabb eseményeiről, hogy nem hagy minket magunkra a sötéttel” – írta a méltató.
Oláh Gyárfás szobrászművész a kitüntetéssel
Fotó: RMDSZ/Facebook
„Közös jegyeik a pontos kidolgozás, az átértelmezett hagyományőrzés és a minimalizmus” – mondta, hozzátéve, hogy a művész ruhatervezőként is ugyanúgy figyel a formákra, részletekre, mint szobrászként. Az Imre Évát méltató Bartha Katalin Ágnes szerint a kolozsvári színművésznek rengeteg „színe és hangja van”. „Magától értetődően könnyed, észbontóan vonzó, kortársian személyes, éterien elérhetetlen és félelmetesen, erősen szilárd tud lenni!” – sorolta. Számos más szerepe mellett külön kiemeltre a színésznőnek az Ifjú barbárok című előadásban a visszahúzódó zongoraművész-zseni, Barbár B. szerepében nyújtott alakítását, mely szerinte jól mutatja bámulatos átalakulási képességeit.
A díjátadó ünnepséget Bogdán Zsolt kolozsvári színművész és a Kaláka együttes Kányádi-estje követte.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
szóljon hozzá!