2009. április 03., 10:382009. április 03., 10:38
A közgyűlés alkalmából levetítik Páskándiné Sebők Anna és a Tofilm Stúdió készítette, Memento 1959 című, a Bolyai Egyetem beolvasztásának emlékére forgatott kisfilmet, és szombaton adják át az idei EMKE-díjakat is.
Értékes újságírói munkájának és higgadt politikai elemzéseinek elismeréseként Spectator-díjat vehet át Székely Kriszta, a kolozsvári Szabadság című napilap szerkesztője. Az erdélyi magyar néptánckultúra megőrzése és minőségi művelése érdekében kifejtett előadói, oktatói és együttesvezetői tevékenységével Kacsó András-díjat érdemelt ki Mátéfi Csaba és Mátéfi Zita.
A romániai magyar egyetemi oktatás szervezéséért, magyar tudományosságunk külföldön való népszerűsítéséért és elismertetéséért, a romániai népi kultúránk kutatásában kifejtett tevékenységéért Zsigmond Győző néprajzkutató, nyelvész, író, tanár kapja idén a Bányai János-díjat. Közösségünket „kiművelt emberfőkké” tevő közművelő- és helytörténészi tevékenységéért a szatmárnémeti Csirák Csabának ítélték oda a Kun Kocsárd-díjat, a székelyudvarhelyi Haáz Sándornak pedig kiváló zenepedagógiai, karnagyi és művészetszervezői munkásságáért a Nagy István-díjat.
A Csíki Játékszín társulata egy évtizedes sikeres színházteremtő munkásságával Bánffy Miklós-díjat érdemelt ki. A Kovács György-díjat Mátray László színművész-író veheti át a temesvári magyar színjátszás több évtizedes szolgálatáért, az erdélyi hagyományos közösségi színházi modell működtetésében vállalt szerepéért, a Poór Lili-díjat pedig a kolozsvári származású Kovács Éva kapja meg a szatmári színjátszás hűséges szolgálatáért, változatos, hatásos színészetéért és beszédművelő munkásságáért.
Kubánda Olgának az amatőr színjátszásban és a JÁDZÓ Társaság vezetőségében betöltött önfeláldozó tevékenységéért a Szentgyörgyi István-díjat ítélték oda. Murádin Jenő művészettörténésznek, az erdélyi magyar vizuális kultúra kiváló ismertetőjének, több évtizedes kutatómunkája és művészeti írói tevékenysége elismeréseként Szolnay Sándor-díjat adnak át.
Bende Katalin következetes és fáradhatatlan kultúrértékmentő, nemzedéknevelő és művelődésszervező munkásságáért Monoki István-díjban részesül, Király István pedig Mikó Imre-díjat kap az erdélyi magyar képzőművészetet pártoló tevékenységéért. A történelmi régiókban élő magyar közösségek versenyképességét elősegítő felnőttképzésben nyújtott támogatásáért a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátusnak ítélték oda a Balázs Ferenc-díjat.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.