2009. április 03., 10:382009. április 03., 10:38
A közgyűlés alkalmából levetítik Páskándiné Sebők Anna és a Tofilm Stúdió készítette, Memento 1959 című, a Bolyai Egyetem beolvasztásának emlékére forgatott kisfilmet, és szombaton adják át az idei EMKE-díjakat is.
Értékes újságírói munkájának és higgadt politikai elemzéseinek elismeréseként Spectator-díjat vehet át Székely Kriszta, a kolozsvári Szabadság című napilap szerkesztője. Az erdélyi magyar néptánckultúra megőrzése és minőségi művelése érdekében kifejtett előadói, oktatói és együttesvezetői tevékenységével Kacsó András-díjat érdemelt ki Mátéfi Csaba és Mátéfi Zita.
A romániai magyar egyetemi oktatás szervezéséért, magyar tudományosságunk külföldön való népszerűsítéséért és elismertetéséért, a romániai népi kultúránk kutatásában kifejtett tevékenységéért Zsigmond Győző néprajzkutató, nyelvész, író, tanár kapja idén a Bányai János-díjat. Közösségünket „kiművelt emberfőkké” tevő közművelő- és helytörténészi tevékenységéért a szatmárnémeti Csirák Csabának ítélték oda a Kun Kocsárd-díjat, a székelyudvarhelyi Haáz Sándornak pedig kiváló zenepedagógiai, karnagyi és művészetszervezői munkásságáért a Nagy István-díjat.
A Csíki Játékszín társulata egy évtizedes sikeres színházteremtő munkásságával Bánffy Miklós-díjat érdemelt ki. A Kovács György-díjat Mátray László színművész-író veheti át a temesvári magyar színjátszás több évtizedes szolgálatáért, az erdélyi hagyományos közösségi színházi modell működtetésében vállalt szerepéért, a Poór Lili-díjat pedig a kolozsvári származású Kovács Éva kapja meg a szatmári színjátszás hűséges szolgálatáért, változatos, hatásos színészetéért és beszédművelő munkásságáért.
Kubánda Olgának az amatőr színjátszásban és a JÁDZÓ Társaság vezetőségében betöltött önfeláldozó tevékenységéért a Szentgyörgyi István-díjat ítélték oda. Murádin Jenő művészettörténésznek, az erdélyi magyar vizuális kultúra kiváló ismertetőjének, több évtizedes kutatómunkája és művészeti írói tevékenysége elismeréseként Szolnay Sándor-díjat adnak át.
Bende Katalin következetes és fáradhatatlan kultúrértékmentő, nemzedéknevelő és művelődésszervező munkásságáért Monoki István-díjban részesül, Király István pedig Mikó Imre-díjat kap az erdélyi magyar képzőművészetet pártoló tevékenységéért. A történelmi régiókban élő magyar közösségek versenyképességét elősegítő felnőttképzésben nyújtott támogatásáért a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátusnak ítélték oda a Balázs Ferenc-díjat.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.