Fotó: Biró István
2011. július 08., 08:462011. július 08., 08:46
Az évad Shakespeare-bemutatóval keződött. A Mértéket mértékkel című előadást Matthias Langhoff vitte színre a színház nagytermében, majd Dominique Serrand rendezésében mutatták be Arisztophanész Lüszisztraté, avagy a nők városa című darabját.
Októberben a Mértéket mértékkel és a Suttogások és sikolyok című előadások a bukaresti Nemzetközi Színházi Fesztiválon (FNT), a Három nővér Pécsett, a Visszaszületés pedig az udvarhelyi dráMA Kortárs Színházi Találkozón vett részt, de ugyanebben a hónapban az intézmény igazgatóhelyettese, Visky András Alkoholisták című drámáját is bemutatták Tompa Gábor igazgató rendezésében. A társulat új tagja a N. V. Gogol Egy őrült naplója című műve alapján az amerikai Tom Dugdale rendezésében színre vitt produkcióban alakított emlékezeteset, a Tompa által rendezett Leonce és Lénában nyújtott alakításáért pedig később az UNITER neki ítélte a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat. Tom Dugdale rendezte az évad utolsó bemutatóját is, Arthur Miller Egy ügynök halála című darabját a sétatéri színpadon. Albert Camus Caligula című előadása Dimény Áron főszereplésével és Mihai Măniuţiu rendezésében az évad egyik legjobb előadása volt, korábban Dimény Áron és Albert Csilla egy saját rendezésű előadást, Visky András Megöltem az anyámat című darabját is bemutatták.
A sok bemutató mellett a színház számos vendégelőadást fogadott: játszottak Kolozsváron a szatmári színház, a budapesti Vígszínház, valamint a Bukaresti Nemzeti Táncközpont művészei is. Májusban a Tompa Gábor rendezte III. Richárd című produkcióval a csapat nagy sikerű turnén vett részt Dél-Koreában, Gianina Cărbunariu, Andreea Vălean és Radu Apostol Verespatak – fizikai és politikai vonalon című produkciója pedig a kortárs román szövegre rendezett legjobb előadás díját nyerte el Temesváron, a Román Dráma Fesztiválján. A társulat idén bővelkedett szakmai elismerésekben: az UNITER-gálán a Suttogások és sikolyok című előadás lett a 2010-es év legjobb előadása, amely a legjobb rendezés (Andrei Şerban) és legjobb férfi főszereplő (Bogdán Zsolt) díjakat is kiérdemelte.
Az évad során Tompa Gábor többek között Hevesi Sándor-díjat kapott, Hatházi András az év legjobb magyar Shakespeare-alakításáért (Mértéket mértékkel) Gábor Miklós-díjban részesült, illetve Péter Hildával együtt Jászai Mari-díjjal tüntették ki. Senkálszky Endre Érdemes Művész kitüntetést kapott.
A következő évadot szeptemberben Lakatos Róbert és Felméri Cecília Brand Stroker című előadásának bemutatásával kezdi a színház, Lakatos Róbert kolozsvári filmrendező rendezésében. Októberben Thomas Vinterberg és Mogens Rukov Születésnap című filmforgatókönyvét viszi színpadra Robert Woodruff. Decemberben Alfred Jarry Übü királyát mutatják be Alain Timar rendezésében, majd januárban Henrik Ibsen Hedda Gabler című drámáját Andrei Şerban rendezésében.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
szóljon hozzá!