2007. április 12., 00:002007. április 12., 00:00
Versenyen kívülielőadásként a házigazda Vitéz Lelkek aRómeó és Júlia musicalt mutatjákbe, az eredeti shakespeare-i szöveggel ötvözve GérardPresgurvic zenéjét, a brassóiak pedig OrbánJános Dénes Búbocskáját állítjákszínpadra.
A korábbi gyakorlattóleltérően az idén nem egyórás, hanemnyolcvanperces előadások lesznek, mert a szűkösebbidőkeretbe nem mindig fértek bele az ifjú társulatok.A zsűri elnöke Kovács Levente rendező, tagjai B. FülöpErzsébet Jászai Mari-díjas színésznőés Szász M. Zsuzsanna, aki korábban „vitézlélek” volt, ma már a budapesti Théba stúdiómusical szakos hallgatója. (Valószínűlegvállalja a zsűritagságot még egy neves személy,Stephen Cook is. Róla keveset tud a hazai közönség,de bennfentes (diák)körökben tudni vélik,hogy Mr. Cook szabadidejében magyartanítással isfoglalkozik, dr. Szakács István Péter álnéventanít az udvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban.)
A hagyományokhoz híven azOdif utolsó napján a zsűri tagjai is fellépnek,bizonyítandó, hogy nemcsak ítélkeznitudnak, hanem játszani is. A lelkes előadók,színvonalas előadások és a másfélévtizedes múlt ellenére is évről évrenehezebb a fesztivál anyagi fedezetének előteremtése,pedig az Odif a diákszínjátszók egyetlenországos bemutatkozási-megmérettetésilehetősége. Székelyudvarhely hatodik alkalommalvállalta a szervezést, az idén 18színjátszócsapat 350 diákjánakkell szállást-étkezést biztosítaniukhárom napra.
„Az Odif vándorfesztiválnakindult, de a szervezési nehézségek miatt egyretöbbször kell vállalnunk a házigazdaszerepét. Nem ragaszkodunk a szervezéshez, de azt semszeretnénk, ha megszűnne a fesztivál. A CommunitasAlapítvány, a magyar oktatási minisztériumés a Tamási Áron Gimnázium támogatásanélkül nem is tudtuk volna megszervezni, a helyi ésa megyei önkormányzattól egy vasat sem kaptunk”– mondta Szász M. Mária, a Vitéz Lelkekvezetője.
K. Cs.
Kis Csíki Színészektalálkozója
Huszonöt csoport négyszáztagja lépett színpadra az AlcsíkiGyermekszínjátszó Találkozó nemrégvéget ért első szakaszán. A Hargita megyeikászonaltízi Kazun Egyesület, a CsíkTerület Ifjúsági Tanácsa és acsíkszentdomokosi Márton Áron Alapítványközös szervezésében negyedik alkalommalmegszervezett, Kis Csíki Színészek elnevezésűprogram első szakaszán díjazott tizenkét csapataz április 28-i, csíkszeredai gálaműsoronmutatja be produkcióját. Az egyéni díjazottaka nyáron színjátszó táborbanvehetnek részt, ahol szakemberek irányításávalfejleszthetik tovább színészi képességeiket.
Benkő Levente
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.