2011. július 14., 08:552011. július 14., 08:55
Az egyhetes rendezvény során az árkosi továbbképző központban és a Szentkereszty-kastély kertjében finn, svéd, norvég és erdélyi művészek alkottak, az itt készült műveket állították ki a képtárban. A Spirál egy rendezvénysorozat része, amely 12 éve indult Felsőörsön, Veszprém megyében, ezalatt a finn, svéd, magyar és erdélyi partnerek felváltva vállalták a házigazdaságot. Minden évben a csatlakozó országok több művésze él és alkot együtt néhány napig, majd közös kiállításon mutatják be műveiket. A szimpózium egyik fontos célja a különböző vizuális kultúrák megismerése, a rokoni vonások és a különbségek számbavétele. A sepsiszentgyörgyi ArtAgora Egyesület az idei Spirál főszervezője utoljára öt éve töltötte be a házigazda szerepét, akkor Sugásfürdőn zajlott az alkotómunka, és akkor is a Gyárfás Jenő Képtárban volt a zárókiállítás. Vargha Mihály szobrászművész, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója lapunknak elmondta, a rendezvény azért szipózium és nem alkotótábor, mert a művészek az alkotómunka mellett, vetített képekkel bemutatják országukat, műtermüket, alkotásaikat, szakmai előadásokon vesznek részt.
„A Spirál név az élet folytonosságára, a körkörösen felfelé ívelés optimizmusára utal. A vendégek időutazásnak tartották az árkosi tábort, ennek hatására nagy erejű munkák születtek, hatásos anyag gyűlt össze a tárlatra” – mondta Vargha Mihály. A művészek többsége a múzeumnak adományozott egy-egy Árkoson készült alkotást, ezzel tovább gyarapítva az intézmény külföldi gyűjteményét. „A nemzetközi alkotótáborokat, szimpóziumokat nem szabad a magyar nyelvterületre korlátozni, nyitni kell Európa fele, és erre jó lehetőség ez a tizenkét éves kortárs művészeti szimpózium” – fogalmazta meg a múzeumigazgató. A Spirál című tárlat augusztus 26-áig tekinthető meg a Gyárfás Jenő Képtárban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
szóljon hozzá!