Sophia Loren világszerte ismert, többszörösen díjazott olasz filmszínésznő lesz a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei díszmeghívottja, akit a seregszemle zárógáláján életműdíjjal tüntetnek ki – jelentették be a fesztivál szervezői szerdai közleményükben.
2016. május 25., 15:412016. május 25., 15:41
2016. május 25., 16:592016. május 25., 16:59
A közönség többek között pénteken, június 3-án este fél 7-től a Diákművelődési Házban találkozhat az \'50–70-es évek szexszimbólumával, aki részt vesz a tiszteletére szervezett különleges vetítésen.
Tudor Giurgiu, a TIFF fesztiváligazgatója úgy fogalmazott: már jó ideje egyik legfőbb vágya, hogy a kolozsvári seregszemlén vendégül láthassa a színésznőt, „számos generáció bálványát, a világ mindegyik pontján óriási sikernek örvendő” Sophia Lorent, aki egyébként először látogat Romániába. A 81 éves sztárt az üzletasszonyok szövetségével (AFA) együttműködve hívták el a kincses városba. A TIFF-en már számos, világszerte ismert filmszínésznőt láttak vendégül: Kolozsvárra látogatott az elmúlt években Claudia Cardinale, Annie Girardot, Vanessa Redgrave, Catherine Deneuve és Geraldine Chaplin.
Sophia Loren többször is úgy nyilatkozott, hogy egész életében megtiszteltetésnek és bóknak vette, hogy szexszimbólumnak nevezik. A művészt számos elismeréssel tüntették ki a legfontosabb nemzetközi díjátadókon: az Oscar-gálán 1962-ben a legjobb színésznőnek járó díjat vehette át, 1991-ben pedig életműdíjjal tüntették ki, az Aranyglóbuszon többször is elnyerte a legnépszerűbb színésznőnek odaíélt Henrietta-díjat, illetve a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon is életműdíjat vehetett át 1994-ben.
Kétnyelvű lesz a TIFF
Magyar programajánlóval várja a kolozsvári magyarokat a TIFF, illetve kétnyelvű AperiTIFF készül a fesztivál magyar napja alkalmából. A kiadványok az Igen, tessék! mozgalom és a fesztivál partnerségének eredményeként jönnek létre.
„A TIFF fesztivál vezetőségét a legnagyobb nyitottság jellemezte a partnerségi tárgyalások során. Amint azt jelezték, a TIFF ízig-vérig erdélyi projekt, és a tematikus magyar nap megszervezésével már korábban is felvállalták a város és a régió kulturális sokszínűségét” – olvasható az Igen, tessék! közleményében. A mozgalom munkatársai hosszú távú együttműködésben bíznak. A kétnyelvű programokat, illetve a magyar nap szintén kétnyelvű fesztiválújságját 18 ezer példányban sokszorosítják.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!