Fotó: Szentes Zágon
2007. október 22., 00:002007. október 22., 00:00
Tematikai szempontból is ugyanez mondható el, hiszen a mélyebb gondolatsorok nyomán komponált filmek sorozatát egy-egy habkönnyű, szórakoztató alkotás szakította meg, mint amilyen a pénteki nap zárófilmje, a Sas Tamás rendezte SOS szerelem vagy a csütörtök este vetített Csak szex és más semmi, Goda Krisztina rendezésében.
A szintén közönségsikernek örvendő alkotások a szombati blokkból kerültek ki, így a magyarországi Groó Diána képzőművészeti filmjeit bemutató öszszeállítás, valamint a telt házzal vetített Ópium – Egy elmebeteg nő naplója című, Szász János rendező Csáth Géza két regényére épülő 2007-es drámája. Ez utóbbi alkotás egyike volt a legmegdöbbentőbbeknek, mind témáját, mind a színészi játékot és a látványvilágot tekintve. A rendező-forgatókönyvíró által filmre vitt képek elsősorban sokkoló realitásukkal ragadják meg a közönséget, ehhez nagymértékben hozzájárul a szereplők kiemelkedő színészi teljesítménye. A magyarországi és nemzetközi alkotásokon kívül ugyanakkor több erdélyi film is helyet kapott a fesztiválon, így például Bálint Arthur félórás, egy vidéki filmszínház utolsó napjait bemutató Kisvárosi mozi című alkotása.
A fesztiválélményt némileg csorbította az a tény, hogy igen kevesen voltak kíváncsiak a rövidfilmblokkra, ugyancsak gyér érdeklődés jellemezte a helyszínül szolgáló Győzelem mozgóképszínház előterében a levetített filmek jelen lévő alkotóival folytatott közönségtalálkozókat. A meghívott rendezőkre a zsúfolt házat vonzó filmek esetében is legföljebb tucatnyi néző volt kíváncsi, alig pár érdeklődő vette a fáradságot, hogy az előtérben üldögélve próbáljon néhány értékes, érdekes gondolatot elcsípni. Csökkentette továbbá a filmek nyújtotta élményt a fűtetlen moziterem, bár ennek ellenére több alkotás vetítésénél kevésnek bizonyult az ülőhelyek száma.
Tematikai szempontból elmondható, hogy a fesztivál első három napját nagy vonalakban az egzisztenciális, társadalomkritikai kérdéseket boncolgató alkotások jellemezték. Nem hiányoztak a „művészfilmnek” titulált alkotások sem. Emellett a szakma képviselői megtalálhatták a mondhatni zártabb belső körnek készült filmeket is, főként a rövidfilmek esetében, bár néhány bemutatott dokumentumfilmnek is inkább ebben a kategóriában lenne a helye. A filmfesztivál talán legfontosabb pozitívumaként könyvelhető el, hogy az összeválogatott alkotások nemcsak egy jól körülhatárolt nézőréteget, hanem magát a moziba járó közönséget közelítették meg.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.