Fotó: A CFR Infrastructura temesvári igazgatósága
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során. A régészek bronzkori településnyomokra és szarmata temetőre bukkantak – közölte kedden a Román Vasúttársaság (CFR) infrastruktúráért felelős részlegének temesvári igazgatósága.
2024. november 12., 20:252024. november 12., 20:25
2024. november 13., 09:332024. november 13., 09:33
A közlemény szerint a bánsági és partiumi várost összekötő vasúti pálya felújításához kapcsolódva összesen 21 lelőhelyet találtak a Román Nemzeti Múzeum szakemberei. Az egyes lelőhelyek különböző történelmi korokba engednek betekintést, nyolcat már feltártak a régészek.
Közölték továbbá, hogy
Feltárása során 3500 éves bronzkori leleteket találtak, az őskori ember anyagházainak szerkezeti elemeit.
Továbbá egy szarmata temetőt is találtak a régészek, a vándornép 1900 évvel ezelőtt élt a térségben.
Egy másik helyen nagyszámú állatcsontra bukkantak, a mintegy százéves ló- és szarvasmarhacsontok egy korábbi állattemetőre utalnak.
A CFR Infrastructura temesvári igazgatósága emlékeztet: az Arad-Temesvár vasútvonalat 1871-ben adták használatba, majd 1975-ben villamosították. A két nagyváros közötti pályafelújítási munkálatok célja, hogy a jövőben a személyvonatok óránként 160 kilométeres, míg a tehervonatok 120 kilométeres sebességgel közlekedhessenek majd a magyar határhoz közeli térségben.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
2 hozzászólás