2010. október 26., 09:242010. október 26., 09:24
Azt mondják, Luigi Pirandello az elmúlt század legtöbbet játszott drámaírója. Rövid nyomozásom eredménye azt mutatja, ez térségünkre nézve is igaz, hiszen a Hat szereplő szerzőt keres című színművet Erdélyben és Magyarországon is többen műsorra tűzték már.
Abban nincs vita, hogy az alapanyag jó – igazából inkább a zsenialitás határát súrolja. Megnézve teljesen érthetővé vált, miért vártak a váradiak ezzel a bemutatóval addig, amíg legalább részben használhatóvá vált a felújítás alatt álló színházépület nézőtere is: a darab ugyanis színházban játszódik, benne egy újabb színházzal, és nem mellékesen maga a néző is színházban nézi az egészet.
A színiigazgató (Dobos Imre) és társulata épp egy zenés vígjátékot próbál. Délelőtt van, a társulat nagy része álmos, a technikai személyzet egy-egy tagja meglehetősen másnaposnak is tűnik. Amikor épp a tojásverő dalt gyakorolják rikító rózsaszín kosztümökben (melynek hatalmas poénja, hogy a végén mindenki megnyalja a habverőt), besétál a színre egy férfi alakú jelenség.
Arca fehérre púderezve, ruhája fekete. Félelmetes ő is, és világfájdalmas családja is – mintha egy szellemfilmből léptek volna elő, nemcsak másképp néznek ki és másképpen beszélnek, de mintha teljesen más síkon is mozognának, mint a „valós” színészek.
Nagyváradi Állami Színház, Szigligeti Társulat, 2010. Szerző: Luigi Pirandello. Rendező: Zakariás Zalán. A főbb szerepekben: Kardos M. Róbert, Tóth Tünde, Mezei Gabriella, Dimény Levente, Halasi Erzsébet, Dobos Imre. Díszlet: Csíki Csaba. Jelmez: György Eszter |
Közlik: ők bizony megálmodójuk által cserbenhagyott szereplők, akiknek szükségük van egy szerzőre, mert megrendítő drámájuk van. A darab cselekménye aztán nagyjából erre a végtelenül kilátástalan élettörténetre épül, de ez a szellem-, álom- vagy drámasík minduntalan összetalálkozik a „realitással” – e színmű esetében ezt a szót csak idézőjelben lehet használni.
A direktort meggyőzi bánatuk, és megígéri: megírja és megrendezi meséjüket. Azt nem érti csak, hogy vérfertőzéssel és halállal terhes történetük nem a múltban esett meg, így nem is „újrajátszható”, hiszen nem valós személyekről, hanem szereplőkről van szó, akik csak a színpadon élhetnek, állandó jelen időben, állandó és rettenetes gyászban.
Zakariás Zalán vendégrendező ízléssel, nem tolakodó módon állította a színiigazgató figuráját a középpontba: érdemes figyelni, mikor hová lép, hogyan reagál az eseményekre ahhoz, hogy a nagyszerűen sikerült végkifejlet érthető legyen.
Megéri elgondolkodni az Apa (Kardos M. Róbert) monológjain is, illetve a Fiú (Dimény Levente) vonakodásán: semmi kedve ezt játszani, mégsem képes kilépni a történetből, mint egy sorsa elől hiába menekülő valós személy. Bár a többsíkú dráma bonyolult szerkezetű, követhető, és egy pillanatig sem fárasztó.
Megéri rászánni a nagyjából két órát, hogy megfigyelhessük, hogyan lép ki a színház saját keretei közül, hogyan lesz minden valóság megkérdőjelezhető, hogyan fájhat az is, ami nyilván nem igazi – hiszen valami ilyesmi lehet a színház lényege.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.