2010. november 25., 09:162010. november 25., 09:16
Az egyik legtöbbet játszott jelenkori magyar drámaíró, Tasnádi István Finito – Magyar zombi verses drámáját az eredeti két felvonás helyett egyetlen nagy felvonásként adta elő a dinamikus, fiatal, tehetséges szereplőgárda.
A Budapesten is játszott, igen szellemes színmű egészen biztosan másképpen hatott itt, Vásárhelyen, mint a magyar fővárosban. Elsősorban azért, mert a szerző trágárságokkal bőven fűszerezte a szöveget, és részben pesti argóban írta meg művét. Az erdélyi prűd(ebb) közönség is hozzászokott már a trágársághoz, de azért az idősebbek olykor felhördültek egy-egy csípősebb szófordulat hallatán.
Előadás után néhányan fanyalogtak is a stúdióterem előcsarnokában, de a legtöbb néző nem tudott ellenállni a sziporkázó nyelvi leleménynek, a helyzetkomikumnak: a nézősereg végighahotázta az előadást.
Ugyanakkor a darab azért is hathatott másként Budapesten, mert az Örkény István Színházban, a Mácsai Pál rendezte változatban jobbára középkorú hölgyek és urak adták elő a darabot (például Für Anikó és Pogány Judit, hogy csak az ismertebbeket említsem), Vásárhelyen viszont az egyetemisták temperamentuma bizonyára egészen más lendületet adott az előadásnak.
A cselekmény szerint az élettől megcsömörlött, falusi férfi elhatározza, hogy öngyilkos lesz. Tasnádi saját bevallása szerint, Nyikolaj Erdmantól vette át az ötletet, Az öngyilkos című komédiát helyezte a mai magyar valóságba.
A főhős várható halálából sokan hasznot akarnak húzni: elsősorban a „dögszagra” mindig éhes kereskedelmi televízió. A nagyvárosi tévések, valamint a magyar falu találkoztatásából számtalan kiváló helyzet adódik, bőven pezseg az erotika, lelepleződnek a kicsinyes álmok, vágyak, egyszóval az emberi gyarlóság. A magiszteri hallgatók zöme máris mesterien oldotta meg a szerepformálást. Számomra a legmeggyőzőbb az a két hallgató volt – Kiss Andrea és Horváth Gyula Antal –, akik a tévés stábot alkották.
Amikor a színpadon voltak, az ember nem tudta levenni róluk a szemét, akkor sem, ha éppen más szövegelt. Különösen Kiss Andrea volt az, aki egy pillanatig sem esett ki a fontoskodó, pösze riporternő szerepéből. Sajnos egyes szereplők – mint a főhőst és nejét alakító Vass Csaba és Kiss Bora – szövege itt-ott érthetetlen volt. Igaz, Kiss Bora esetében a rendező annyira felpörgette az időnként monológszerű szövegrészeket, hogy ez mehetett az érthetőség kárára.
Mindent egybevetve a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata – az új, megbízott igazgató, Csapó György is megnézte a bemutatót – megirigyelheti ezt a remek előadást, amit a színésznövendékek mutattak be annak a vásárhelyi közönségnek, amely igencsak kiéhezett a jó színházi előadásokra. Legyen az abszurd, underground, klasszikus, zenés vagy bármilyen – csak jó legyen.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.