Fotó: Biró István
2010. november 03., 09:192010. november 03., 09:19
Valószínűleg ezért van az, hogy a regények, filmek és színházi előadások oly gyakori szereplője az úgynevezett lecsúszott ember, aki nem tud, vagy nem is akar megfelelni a társadalmi elvárásoknak, és mivel „kívülálló”, „rendszeren kívüli”, „kirekesztett”, megengedheti magának az őszinteség luxusát, hogy saját történetén keresztül a mi rejtett tévelygéseinkről, esetleg fájdalmainkról beszéljen – teljesen nyíltan.
„Egy alkoholista Antigoné” – így jellemzi a Kolozsvári Állami Magyar Színházban most bemutatott Alkoholisták című darabjának főhősét, Évát Visky András, az intézmény művészeti vezetője. Alkoholisták, holott a darab középpontjában egyetlen alkoholista nő áll, aki bizony sok mindent elmond az előadásban rólunk, színházról, szentségről és alpáriságról, szóval az életről. „Az ő ivása a túlhajtott luciditás, tisztánlátás, és az ebből fakadó kiszolgáltatottság jele. Ahogyan próbára teszi magát, tulajdonképpen a világot teszi próbára, és valamiféle, szerintem égi beavatkozást akar kikényszeríteni” – fogalmazott Visky egy korábbi interjúban.
Kézdi Imola szépségét, nőiességét a legtöbb előadásban kihangsúlyozzák – és ez nagyon is helyénvaló –, ebben az esetben viszont éppen hogy csúnyává kellett maszkírozni, hogy meggyőzően hozhassa az évek óta alkoholfüggő Éva szerepét, ami remekül sikerül neki. Mint a legtöbb mű, Visky darabja is az életből ihletődött. Egy alkoholbetegekkel készített interjúsorozatban figyelt fel arra a nőre, akiről Évát mintázta, aki a hosszú alkoholizálás ellenére is meglepően okos és erős volt.
Kolozsvári Állami Magyar Színház, 2010. Írta: Visky András. Rendezte: Tompa Gábor. Díszlet és jelmez: Carmencita Brojboiu. Zene: Bocsárdi Magor. Szereplők: Kézdi Imola, Szűcs Ervin, Farkas Loránd, Albert Csilla, Köllő Csongor, Bocsárdi Magor |
Színésznő akart lenni, aztán elcsábította egy híres bukaresti színész, és nem lett színésznő. A darab Évája is színésznő akart lenni, de ő sem lett. El is mondja a véleményét a színházról, színészetről, hallhatunk például egy Senkálszky Endrével készített rádióinterjú-részletet is. „Szentté avatni egy színészt? Micsoda ostobaság” – kommentálja Éva a jelenséget. És ott van a nő meg nem született gyermekének alakja, aki szellemként kísérti Évát, minduntalan visszahajszolva őt az italhoz.
Visky tehát nem kímél senkit, megkapják a magukét a filológosok is szövegértelmezési útvesztőikkel, és végre valahára megkapja a magáét Tamás Gábor is művészileg teljes mértékben értéktelen dalaival, visszás és hatásvadász elérzékenyülési rohamaival és a nyugati anyagi biztonságban érzett Erdély-szeretetével és már-már gusztustalan honvágyával együtt.
Egyszóval a „lecsúszott ember” kritikája ezúttal is könyörtelen, kimondja mindazt, amit mi a társadalmi szerződések és a kéz kezet mos elv miatt nem merünk. A produkciót a kolozsvári színház házi előadásának is nevezhetjük, hiszen a művészeti vezető darabját az intézmény igazgatója, Tompa Gábor vitte színre. És úgy tűnik, a két intézményvezető rendkívül jól megérti egymás gondolatait, Tompa rendezése pedig még jobban érvényesül Carmencita Brojboiu remek díszletei között.
Egy szemétdomb vagy inkább roncstelep előtt hatalmas víztócsa, amelyeken pallók vezetnek át, körben fémhordók. A történet egyébként fejezetekre tagolt, a fejezetek címeit a háttérben ki is vetítik, és ez segít az események követésében. Ahogy Visky fogalmazott, a történetben mindenki alkoholista, de Éván kívül a többiek „szárazak”, „az alkoholbetegek angyalaivá lettek”. És nem csak a szó átvitt értelmében.
Évának például őrangyala is van, aki arra panaszkodik, hogy egyszerűen nem tud olyan csodát mutatni a nőnek, ami a helyes útra terelhetné őt, mert folyton részeg, és azt hiszi, hogy álmodik, vagy hallucinál. Így hiába akarja kikényszeríteni Éva az égi beavatkozást, ezt egyszerűen nem veszi észre, hiszen csak befelé néz. De kifelé beszél, nekünk, és a „lecsúszott ember” kíméletlen őszintesége ezúttal is megtalálja a páncél gyenge pontjait
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.