Fotó: Rompres
2007. április 25., 00:002007. április 25., 00:00
A belvárosban nemrég felavatott pavilon nézőterén mintegy 1300-an foglaltak helyet, köztük Mihály király, valamint a királyi család több tagja. Az eseményt a Román Televízió élőben közvetítette.
A díjkiosztót nagy várakozás előzte meg, mivel tizenöt év óta először fordult elő, hogy több jelölt is visszalépett – így a neves rendező, Andrei ªerban is, valamint a zsűri egyik tagja, Visky András. Caramitru korábbi kijelentésével ellentétben utóbbit végül Nicolae Prelipceanu kritikus helyettesítette a testületben. A „ceremóniamester” Ion Caramitru, az UNITER elnöke több alkalommal is említést tett a távolmaradókról, azonban a gála többé-kevésbé korábbi évekhez hasonlóan zajlott. A díjakat színházpártoló üzletemberek, diplomaták, illetve művészek adták át, a zenei kíséretet pedig egyetlen zenekar, a helyi Barock együttes biztosította.
A csaknem ötórás gála utolsó perceiben átadott nagydíj nem okozott különösebb meglepetést, Alexandru Tocilescu-rendezte előadásért már 2004-ben is átvehette a fődíjat a bukaresti Bulandra Színház. Akkor Goncsarov Oblomovjáért, ezúttal a Jelizaveta Bam című Danyiil Harmsz-dráma előadásáért. A nyertes produkció rendezője enyhén csalódottnak tűnt, mert a legjobb rendezés díját viszont Radu Afrim vihette haza – újra, hiszen tavaly szintén őt tüntették ki ezzel a címmel. A fiatal rendező mindössze Tocilescuval szállt versenybe, mivel Andrei ªerban – a zsűri egyes tagjainak elfogultságára hivatkozva – visszautasította a jelölést. Afrim elsősorban a társulatnak köszönte meg a díjat, a „csajoknak”, akikkel együtt dolgozhatott – Dorina Lazãrnak, a gálán legjobb mellékszereplő díjat nyert Rodica Mandachénak, Virginia Roginnak és az Odeon többi művésznőjének. A gálán egyébként nagyon sok köszönet elhangzott: nemcsak a díjazottak köszönték meg mesterüknek, kollégáiknak, hogy hozzásegítették az elismeréshez, Caramitru is háláját fejezte ki mindegyik fellépőnek, amiért megtisztelte a rendezvényt. Üdítően hatott azonban a legjobb női főszereplő díját elnyert Andreea Bibiri köszönetnyilvánítása, ő Andrei ªerban rendezőnek köszönte meg a „hosszas kínzást” a Megtisztulva tavaly nyári próbái során. A művésznő kislánya akkor volt négy hónapos, ezúttal a kitüntetést neki dedikálta: „Remélem, egyszer majd megbocsátja, hogy olyan anya táplálta, aki éppen Sarah Kane-szöveggel dolgozott.” A legjobb férfi főszereplőnek Marius Stãnescu bizonyult, az Odeon Hamletmachine című előadásának Hamletje. „Nagyszeben különleges hely számomra. Huszonöt éve itt tettem meg az első lépéseket a színház világában, Virgil Flonda irányításával” – emlékezett a Radu Stanca Színház vezető színészére. Róla, akárcsak az utóbbi egy évben elhunyt szakmabeliekről, a gálán külön is megemlékeztek.
A magyar társulatok tagjai közül idén egyedül Csíky Andrást, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészét tüntették ki, életműdíjjal. Hatházi Andrást és Tokai Andreát a legjobb férfi főszereplő, illetve a legjobb női mellékszereplő díjára jelölték, azonban egyikük sem nyerte el az elismerést.
R. P. E.
A XV. UNITER-gála díjazottjai
Legjobb előadás: Jelizaveta Bam, a bukaresti Bulandra Színház előadása – Danyiil Harmsz drámáját Alexandru Tocilescu rendezte
Legjobb rendező: Radu Afrim – Thúróczy Katalin Csütörtökünnep (joi.megaJoy) című művének színpadra állításáért a bukaresti Odeon Színházban
Legjobb női főszereplő: Andreea Bibiri – Grace szerepének megformálásáért Sarah Kane Megtisztulva című drámájában; a Kolozsvári Nemzeti Színház előadását Andrei ªerban rendezte
Legjobb férfi főszereplő: Marius Stãnescu Hamlet szerepéért Heiner Müller Hamletmachine című művében; a bukaresti Odeon Színház előadását Dragoº Galgoþiu rendezte
Legjobb női mellékszereplő: Rodica Mandache Adel szerepének megformálásáért a Csütörtökünnep című előadásban
Legjobb férfi mellékszereplő: Sorin Leoveanu a kihallgatótiszt szerepéért a Dosztojevszkij nyomán született Bűn és bűnhődés című előadásban; a bukaresti Bulandra Színház előadását Jurij Kordonszkij rendezte
Debütdíj: Cristian Grosu – Graham szerepének megformálásáért Sarah Kane Megtisztulva című drámájában
Legjobb díszlet: Dragoº Buhagiar – Jelizaveta Bam
Legjobb rádiószínházi előadás: Vizauer Attila – Ana-Maria Bamberger Portretul doamnei T (T asszony portréja) című művének rendezéséért
Kiválósági díj: Nemzetközi Shakespeare Fesztivál
Életműdíj: Csíky András és Valeria Seciu színművész; Radu és Miruna Boruzescu díszlettervező, Lucian Giurchescu rendező; Doina Modola kritikus
Különdíjak
Zene: Vasile ªirli
Gyermekelőadás: Cornel Todea
Bábszínház: Ella Conovici
Revüszínház: Mircea Criºan
Cirkusz: Gabriel Moºoianu
Koreográfia: Rãzvan Mazilu
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.