2011. június 07., 08:332011. június 07., 08:33
Kizárták a Kereszténydemokrata Néppárt Barankovics Izraelita Műhelyének tagjai közül Halmos Sándort, miután tudomásukra jutott, hogy a történész plágiumügybe keveredett. Halmos Sándor Bihar vármegye zsidósága a letelepedéstől napjainkig című tanulmánykötetében, amelyet a Festum Varadinum keretében mutattak be Nagyváradon, állítólag több olyan részlet is megjelent, amelyeket Halmos szó szerint vett át Kupán Árpád nagyváradi történész egyik kéziratából a szerző megjelölése nélkül. Nagyváradi értelmiségiek egy csoportja nyílt levelet juttatott el a Barankovics-műhelyhez, amelyben a plagizálás tényére hívják fel a figyelmet, s amelynek alapján az egyesület hétfői közleményében tudatta Halmos kizárását.
A Debreceni Zsidó Hitközség korábbi ügyvezető igazgatója, az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem docense néhány évvel ezelőtt kapott egy kéziratot gondozás és egy folyóiratban való publikálás céljából a nagyváradi történésztől, ám soha meg nem jelentette azt, Kupán Árpád viszont végül kötet formájában hozta napvilágra az anyagot Párhuzamos életrajzok címmel, derül ki a nyílt levélből, amelyet az aláírók – történészek, újságírók – számos fórumra eljuttattak. „Halmos Sándor – erről feltehetően mit sem tudva (a Párhuzamos életrajzok című kötet megjelenéséről van szó – szerk. megj.) – Kupán Árpád írását nemcsak a szerző megjelölése nélkül, de a bevezetőben a szöveg szerzőségét többször is egyértelműen önmagának tulajdonítva, belefoglalta saját könyvébe (225–271. oldal), kimerítve ezzel a plágium és a szellemi tulajdon lopásának jogi és erkölcsi fogalmát” – áll a levélben.
Mivel Halmos kifogásolt könyve „két önkormányzat és városunk egyik tekintélyes közművelődési alapítványának hathatós anyagi támogatása mellett” jelent meg, az aláírók a kiadásban segédkezőktől azt kérik, határolódjanak el az ügytől, amely nemcsak példa nélküli, hanem „a könyv témája számára dehonesztáló. Tolvaj kezek nem lehetnek méltóak annak a felbecsülhetetlen szellemi és kulturális hagyatéknak az ápolására, amelyet a zsidó közösség képvisel Nagyvárad és Bihar megye történelmében.”
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!