2009. július 14., 10:362009. július 14., 10:36
Orth István elmondta: „ajándék részemről ez a kiállítás a nagyszebeni magyar közösség számára”. Munkáiban többek között Jézus életének mozzanatait mutatja be, de például a nagyszebeni református templom 223 évvel ezelőtti, 1786. november 26-i felszentelésének pillanatát is megörökíti egyik metszetén.
A nagyszebeni Református Templom Galériában 2007. szeptember 4-én a III. Európai Ökumenikus Nagygyűlés alkalmával nyílt az első kiállítás, szintén Orth István munkáiból, akkor Kápolna a Kárpátokban címmel. A mostani már a templomban a tizedik kiállítás. Varró Sándor helyi református lelkipásztor, összefoglalva a templombelsőben kialakított galéria rövid történetét, így fogalmazott: „Akkor (a III. Európai Ökumenikus Nagygyűlés alkalmával nyílt kiállítás kapcsán) büszkék voltunk arra, hogy a bemutatott magyar református értékek között ott voltak Orth István grafikái is, művészi-keresztyéni töltetükkel. Ma a 10-ik kiállítás alkalmából örülünk annak, hogy ami 2007-ben kezdődött el, annak szép folytatását szemlélhetjük”.
A kiállítás megnyitóját Varró Sándor lelkipásztor tartotta meg, hangsúlyozva a kiállítás bibliai üzenetét, a hely és a tárlat közös értékeit. Az 1945-ben született Orth István egyébként tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének, alapító és vezetőségi tagja a Barabás Miklós Céhnek, alapító tagja a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Társaságának (Budapest), emellett tagja a Profi Képzőművészek Nemzetközi Szövetségének (Párizs) is.
A kiállítás megtekinthető minden kedden, csütörtökön és szombaton 16–19. óra között és vasárnaponként.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.