2009. július 30., 10:012009. július 30., 10:01
A programok között egyenlő arányban lesznek színházi bemutatók, koncertek, irodalmi estek, s egyebek mellett kiállítások is. A 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program, a helyi önkormányzatok, pécsi-baranyai kulturális intézmények és egy kisharsányi pincészet által támogatott rendezvények közül kiemelte Alexander Bălănescu világhírű hegedűművész kisharsányi templomban tervezett vonósműhely-foglalkozásait és koncertjét, a Nagyharsányi Szoborparkban Ladányi Andrea táncossal közös improvizációját, valamint Chris Potter, a kortárs amerikai dzsessz egyik nagy szaxofonos egyéniségének kisharsányi fellépését.
Bérczes László szólt arról, hogy idén is hallható lesz a palkonyai templomban a bizánci-szláv himnuszok, spirituálék legjobb hazai képviselőinek tartott Szent Efrém Kórus, a zenekertben a Muzsikás együttes, a nagyharsányi focipályán felállított színpadon pedig a tömegeket vonzó Quimby, Lajkó Félix, a 30Y, továbbá a Kiscsillag koncertjei.
A színházat szerető közönség szórakoztatásáról a Bárka Színház, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata, a Pécsi Harmadik Színház, valamint a Szeredás Színház és Boka Gábor gondoskodik, a mesék kedvelőit Berecz András mesemondó igyekszik lenyűgözni.
A szervezők esténként vetítéseket tartanak Tarr Béla filmjeiből, a közönség pedig a kortárs magyar irodalom több olyan jeles képviselőjével találkozhat, mint Garaczi László, Háy János, Spiró György, Darvasi László vagy mások mellett Parti Nagy Lajos.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.