Fotó: Krónika
A kötetet és Hary Béla életútját Demény Péter író, költő, a könyv szerkesztője és László Ferenc muzikológus mutatta be.
Hary Béla 1934-ben született Szilágysomlyón, tanulmányait Kolozsváron, Párizsban és Weimarban végezte. Több neves személyiség mellett mestere volt a 20. század egyik legnagyobb zeneszerzője, Olivier Messiaent és Kurt Masurt világhírű karmester. Hary 1965 óta a Kolozsvári Magyar Opera karmestereként működik, 1984–1990 között az intézmény igazgatója. Terjedelmes repertoárja főként operákban és balettekben gazdag, pályafutása során a hazai pulpituson kívül gyakran lépett fel lengyel, orosz, olasz és német közönség előtt. Sárga rózsa címmel operát, a Grimm testvérek Hófehérke és a hét törpe című népszerű meséje alapján pedig balettet szerzett. Többek között Sigismund Toduţă Balada és Salvatore Allegra Az arckép című műveinek ősbemutatója fűződik a nevéhez.
„Ez a gazdag életút azáltal vált átfoghatóvá, hogy mondhatni, az operában nőttem fel, így ismertem a beszélgetések során szóba került előadásokat” – mondta el Nagy-Hintós Diána, aki szerint az emberközeli beszélgetéseken alapuló könyv karriertörténetként és kissé operatörténetként is olvasható, hiszen Hary Béla életműve és életútja elválaszthatatlan a kolozsvári opera 1960-tól máig véghezvitt megvalósításaitól.
(fotó: Szabadság)
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.