Fotó: Mihály Csaba
Ideje elővenni a székelyudvarhelyieknek a legújabb köteteket Nyári Krisztiántól, Mircea Cărtărescutól vagy Filip Floriantól, hiszen a következő év során többek között ők látogatnak a városba.
2016. szeptember 14., 17:352016. szeptember 14., 17:35
Murányi Sándor Olivér irodalmi estjein az előző évadban tizenkét neves szerző fordult meg. A találkozókat szervező író lapunknak elmondta, a meghívott szerzők tekintetében nincs műfaji megkötöttség, „a műfaj a szépirodalom”.
Az már bizonyos, hogy márciusban Bodor Ádám érkezik Székelyudvarhelyre. „A Kossuth-díjas írónak egyedül Udvarhelyen van éves megszakításokkal tartott beszélgetéssorozata” – mondta Murányi, hozzátéve, hogy Bodor idén már hatodik alkalommal látogat el a székelyföldi városba.
Román írókat is megkeresett, hiszen szerinte „az irodalomnak a népek barátságát is szolgálnia kell”. Filip Floriant – aki már volt Székelyudvarhelyen – és Mircea Cărtărescut is érdemes olvasni a közeljövőben, hiszen ők is meghívást kaptak, ugyanakkor tárgyalások folynak még az Oscar-díjas Saul fia című film főszereplőjével, a költőként is ismert Röhrig Gézával és Krasznahorkai Lászlóval, de Murányi nagyon várja Erdélybe Nádas Pétert is. Kérdésünkre, hogy nyugat-európai írókat meghívna-e, elmondta, szeretné vendégül látni az erdélyi születésű Herta Müller Nobel-díjas írót, ám ez egyelőre a jövő zenéje.
Murányi rámutatott: újságírók, fotósok, operatőrök, szálloda- és kávézótulajdonosok segítenek abban, hogy „Udvarhely másfél óra erejéig az összmagyar irodalmi élet fontos helyszínévé váljon”. Az estek helyszíne rendszerint a G. Café, ahol oldottabb hangulatban találkozhat az olvasó a szerzővel, és személyes beszélgetésre is sor kerülhet az est „hivatalos része” után. Murányitól azt is megtudtuk, a G. Café vezetősége hajlandó áldozni a kultúrára, azaz kifizetik a vendégek fellépti díjait.
A szervező az elmúlt évre visszagondolva úgy fogalmazott: nagy öröm volt számára, hogy márciusban Bodor Ádám – akit az egyik legnagyobb élő magyar írónak tart – itt beszélgetett először nyilvánosan Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!