Fotó: Gordon Eszter
Május 9–12. között 12. alkalommal szervezi meg a Magyar Zene Fesztivált a Balassi Intézet Bukaresti Magyar Központja.
2016. március 30., 18:362016. március 30., 18:36
A fiatal romániai muzsikusok számára szervezett előadóművészi fesztivál célja a klasszikus és kortárs magyar zenei értékek bemutatása a román főváros közönségének, valamint olyan fiatal romániai tehetségek felfedezése és támogatása, akik magyar zeneművek előadását vállalják – adták hírül a szervezők.
A fesztivál három estjén a 18 éven felüli, de fiatal művészeknek 20–25 perces műsort kell előadniuk, melynek egyharmadát magyar zeneszerzők művei kell, hogy kitöltsék, a többit pedig a román és/vagy egyetemes zeneirodalomból szabadon választott művek. A versenyben elsősorban szólisták, legfeljebb duók vehetnek részt. Az énekesek repertoárja lídeket és operaáriákat is tartalmazhat.
A versenyre április 29-ig lehet jelentkezni a Balassi Intézet Bukaresti Magyar Központjának székhelyén (010449 Bukarest, Gina Patrichi utca 8.). Az intézet titkárságára el kell juttatni (személyesen vagy postán) az önéletrajzot, a tervezett műsor leírását, illetve a magyar zeneszerzők műveit tartalmazó felvételt a résztvevő(k) előadásában, amely alapján elődöntőre kerül sor. Az elődöntő eredményéről május 4-én e-mailben értesítik a jelentkezőket. Részvételi díj nincs.
Az első három helyezett jutalma koncertlehetőség a Balassi Intézet hálózatához tartozó intézetekben: a Római Magyar Akadémián és a Párizsi Magyar Intézetben, illetve a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, és bruttó 300/200/100 euró fellépti díj. A verseny közönségdíjasa a bukaresti intézetben teljes előadóestet tarthat.
A fesztivál május 9–11. között minden nap 18 órától várja az érdeklődőket a Balassi Intézet bukaresti központjában. A megnyitón Érdi Tamás Prima Primissima díjas zongoraművész Andra Demidovval, a fesztivál tavalyi kiadásának egyik első díjasával előadja Franz Schubert négykezes f-moll fantáziáját, amelyet az osztrák zeneszerző magyar tanítványának, Galántai Eszterházy Karolinának dedikált. A záróünnepségre május 12-én kerül sor a Cantacuzino Palota Aulájában,ahol – a díjazottak mellett – a Fischer Annie-díjas Vida Mónika Ruth zongoraművész is fellép.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!