2011. július 04., 08:092011. július 04., 08:09
A két és fél nap alatt a nézőknek volt is miből válogatniuk. A valamikor kimondottan csak színházi eseményként számon tartott mikházi rendezvénysorozat rég túlnőtte magát a világot jelentő deszkákon. Erről tanúskodott az a jó pár tárlat, illetve könyvbemutató, amire még pénteken délután, az első színházi előadás előtt sor került. Salat Dénes faragott bútorait állította ki, Novák József erdélyi címereit hozta el, a magyarországi Húros Annamária jelmezeivel jelentkezett. A marosvásárhelyi fotóklub külön erre az alkalomra öszszeállított tárlattal jelentkezett. Sor került az egykori Székely Népiegyüttes humoristájának, a mikházi származású Széllyes Sándornak az emlékszoba-avatójára is, majd a kántorlakon Kallós Zoltán Kossuth-díjas néprajzkutató gyűjteményéből nyílt kiállítás.
A fesztivált megelőző kedvezőtlen széljárásra utalva, a nyolcvanesztendős, de örökifjúként tevékenykedő néprajzkutató, aki Moldován H. István zenekara kíséretében tartott előadást, a mezőségi népi hagyományok, a tánc és a népdal fontosságát méltatta. Majd arra kérte az erdélyi magyarságot, hagyja a politikát, ne foglalkozzon vele. „Ne politizáljunk. Inkább táncoljunk. És, ha lehet, táncoljunk magyarul” – mondta Kallós Zoltán a népes érdeklődők táborának.
Az első, pénteki estét az anyaországi, visszajáró vendégnek számító Forrás Színház Csíksomlyói passiója, majd a Maros Művészegyüttes Szem látta, szív szerette közönséget megpezsdítő előadása tette rangosabbá. Szombaton, hosszú évtizedek után, ismét „magyar világra” ébredhettek a mikháziak és vendégeik, akiket a marosszéki huszárok trombitaszós bevonulója rázott fel a szinte hajnalig tartó táncház utáni rövid alvásból. A régi szép időket felidéző és a falu egy-egy öregét megkönnyeztető bevonulást íjászbemutató követte. A gyermekek szórakoztatásáról és különböző játékokba való bevonásáról a Garabonciás Egyesület, míg a felnőttekéről a Bécsből hazalátogató Székely Szabó Zoltán gondoskodott. A tegnapi zárónap a gyermekeké volt.
Erre már sokkal több helyi és környékbeli is bekapcsolódott, mint a felnőtteknek szóló programokba. A vásárhelyi bábszínház Csipkerózsikát hozta el az év más időszakában alvó faluba. Szélyes Ferenc főszervező örömmel nyugtázta, hogy míg nyolc évvel ezelőtt az első mikházi bábelőadáson alig tízen lézengtek, most az óriási Csűrszínház nézőtere zsúfolásig megtelt. „Mindez, meg amit egyáltalán elmondtak a nézők, arra biztat, hogy egyesek ellenállása dacára menjünk tovább, folytassuk. Így már most ki merem jelenteni, hogy jövőre mindenképpen megszervezzük a tizedik, jubileumi Csűrszínházi Napokat” – jelentette ki lapunknak a marosvásárhelyi színművész-szervező.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
szóljon hozzá!