Fotó: Bánsági Falumúzeum/Facebook
Önkénteseket keres a temesvári Bánsági Falumúzeum, olyan jelentkezőket, akik beköltöznének a skanzen bánsági, magyar, sváb és szerb tájházába és ott hagyományos életmódot folytatnának, gazdálkodnának – írta a temesvári sajtó.
2023. május 20., 16:082023. május 20., 16:08
A kezdeményezés nem új keletű, a múzeum már korábban is keresett a népi életmódot a gyakorlatban felelevenítő hagyományőrzőket – írta a Timiș Online portál, a tion.ro. A Bánsági Falumúzeum nemrégiben kinevezett igazgatója közölte, újjá szeretné éleszteni ezt a régebbi ötletet, amely a magyarországi Csongrád, valamint Temesvár együttműködéseként jött létre tíz évvel ezelőtt.
A határon átnyúló együttműködés eredményeképpen Csongrádban hét tájházban élesztették újjá a halászmesterséget, a cél az, hogy interaktív, élő falumúzeumban ismerkedhessen meg a közönség a népi mesterségekkel.
A projekt abbamaradt, mivel négy, hagyományos életmódra vállalkozó önkéntes családot vártak, de nem akadt jelentkező. Dorel Micle, aki néhány hónapja vette át a falumúzeum vezetését, újra keresi az önkénteseket. Úgy fogalmazott,
„Önkéntes vagy együttműködő családokat keresünk, mert nincsen anyagi alapunk arra, hogy fizessünk ezért a tevékenységért. Az önkéntesség esetében a jelentkezőknek rendben kellene tartaniuk a tájházakat, bennük kellene lakniuk pontosan úgy, ahogy a 19. század végén, a 20. század elején tették az emberek, tehát nem föltétlenül modern körülmények között” – mondta az igazgató.
Fotó: Bánsági Falumúzeum/Facebook
Hozzátette,
Micle azt is elmondta, hogy a tájházak körül kertészkedni is lehet, és a projekten keresztül szeretnének „életet lehelni” e3zekben a régi házakba, feleleveníteni azt az életmódot, amit nagyszüleink folytattak.
A temesvári szabadtéri múzeum 1967-ben létesült, 1971-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. 2000-ig a Bánsági Múzeum részlegeként működött, azt követően önálló intézmény lett, a Temes Megyei Tanács fennhatósága alá tartozik.
„Ez az a nap, amelyet Isten adott, hogy örvendezzünk és vigadjunk benne” – hangzott el a temesvári Szent György-székesegyház szombati újraszentelésén.
Rajtra kész a temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó, a TESZT: a Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 21–28. között rendezi a 14. szemlét, amely az Európa Kulturális Fővárosa 2023 hivatalos programjába illeszkedik.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
szóljon hozzá!