Fotó: Krónika
2008. január 10., 00:002008. január 10., 00:00
A tárlat célja, hogy külföldön is megismertessék és népszerûsítsék a székely táj, a székely nép festõjének legszebb munkáit. „Magyarországon kevéssé ismertek székelyföldi kulturális értékeink, ezért úgy gondoltuk, meg kell mutatni, hogy Székelyföldnek is vannak mûvészeti értékei. Integrálni kell Nagy Imrét az összmagyarság mûvészetébe\" – magyarázta a kiállítás célját Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. A vándortárlat azért is idõszerû, mert bár a festõnek 1922-tõl egészen 1976-ban bekövetkezett haláláig évente több kiállítása is volt az országban és külföldön, Magyarországon utoljára a 70-es években a Magyar Nemzeti Galériában állították ki képeit. Annak ellenére, hogy közel tíz európai országban találhatók képei különbözõ múzeumok gyûjteményeiben, Nagy Imre neve külföldön csak szûk szakmai körben ismert. „A magyarországi Nagy Imre-kiállítás ötlete azért vetõdött fel, hogy ne csak behozzunk képzõmûvészeti értékeket a városba – mint például a Munkácsy-, a 2005-ben a Kaposvárról elhozott Szász Endre-kiállítást, vagy a Tiszaújvárosból érkezõ Kohán György-tárlatot –, hanem viszonozzuk is a gesztust, mutassuk meg a mi értékeinket is\" – mondta el Antal Attila alpolgármester. A vándorkiállítás január 22-én kezdõdik, elsõként Kaposváron tekinthetik meg Nagy Imre képeit, majd Tiszaújvárosban, Gyulán és Cegléden, de Gödöllõre és Miskolcra, valamint Debrecenbe is szeretnék eljuttatni a képeket, amelyek mindegyik városban egy-két hónapig lesznek láthatók. A festõ alkotásainak népszerûsítésére a tárlat anyagát felhasználó katalógus és szórólapok készülnek, továbbá Szabó András A bõfény forrása címû, 2006-ban megjelent Nagy Imre-monográfiát is bemutatják. A kiállításmegnyitók az adott város valamilyen rendezvényéhez kapcsolódnak. Tiszaújvárosban például májusban tervezik kiállítani a képanyagot, és testvérvárosi találkozóval kötik össze a megnyitót. A rendezvényre ellátogató városi küldöttséget a Hargita Székely Nemzeti Táncegyüttes és a Csíki Játékszín is elkíséri egy-egy bemutatkozó elõadással. Sz. Z. Nagy Imre: a fénnyel festõ mûvész Nagy Imre (Csíkzsögöd, 1893–1976) a budapesti Képzõmûvészeti Akadémián tanult. 1949-ig szülõfalujában élt és alkotott, majd lakhelyét Kolozsvárra helyezi át, de a szülõi házban berendezett mûterem megmarad az alkotás állandó helyszínének. A székely nép, a székely táj képeinek állandó témája. Munkásságát tucatnyi díjjal ismerték el. Majdnem teljes életmûvét három székelyföldi városra hagyta, a sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi és csíkszeredai múzeumok több ezer képét õrzik. Hamvait a nevét viselõ csíkzsögödi mûterem és galéria külsõ falában helyezték el.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.