2009. március 17., 10:182009. március 17., 10:18
1989 mérföldkő a magyar történelemben, hiszen ebben az időben már meghirdették a gorbacsovi „peresztrojkát” és „glasznoszty”-ot, amelynek nyomán felfeslettek a szocializmus erősre varrott szálai is a szocialista blokkban. A változás nem állhatott meg, újra kellett gondolni a Varsói Szerződést és a KGST-együttműködést is.
Az MSZMP, a KISZ, a Hazafias Népfront politikája kátyúba jutott, kialakulóban volt a többpártrendszer. A nagypolitika válsága természetesen a családok életére is kihatott. A Romániából érkező magyar családok Magyarországon, Ausztriában reméltek menedéket. A Vöröskereszt családegyesítő programja nyomán szülők és gyermekek találtak egymásra.
Március 15. a rendszerváltás jeles napja volt. A délelőtti hivatalos koszorúzások után több tízezres tömeg indult a Szabadság térre, hogy meghallgassák Cserhalmi Györgyöt és Csengey Dénest, a hajdani MDF képviselőjét. „A Magyar Televízió a miénk, Magyarország a miénk és nagyon fogunk vigyázni rá!” – skandálta a tömeg.
A Kossuth téren évtizedek óta nem látott sokaság gyülekezett, itt Orbán Viktor fideszes és Kis János SZDSZ-es képviselő mondott beszédet. A Bem szobornál tartott délutáni megemlékezésen már ott voltak a lengyel Szolidaritás képviselői is. Az esti fáklyás felvonulás résztvevői „Demokráciát, demokráciát!” jelszóval indultak a várba, ahol Sinkovits Imre és Bubik István szavait hallhatták: „Esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!”
A történelmi fordulatot nemcsak az emlékezet, hanem filmszalag is megőrizte. A Magyar Televízió Híradójának felvételeiből percről percre feleleveníthetők a rendszerváltás eseményei, amelyeket huszadik évfordulón a Memento’89 című sorozat idéz meg újra. A Közéleti Főszerkesztőség gondozásában készülő műsor a hét öt napján követi nyomon az egykori jövőformáló órákat.
„Az MTV archívuma egyedülálló kortörténeti dokumentumokat őriz, s nekünk kötelességünk megmutatni az ifjabb generációnak az újkori magyar történelem egyik legfontosabb időszakában készült felvételeket. A rövid bejátszások sokat elmondanak a korabeli Magyarországról, a politikai csatározásokon túl például a társadalmi összefogásról” – mondta Beke Mihály András, a műsor felelős szerkesztője.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.