Woodstock Szászfenesen. Egy friss amerikai dokumentumfilm levetítésével emlékeztek meg az ötven évvel ezelőtti kultúrtörténeti eseményről
Fotó: TIFF/Vlad Cupsa
Nem is találhattak volna jobb helyszínt a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezői a Woodstock-generáció (Woodstock: Three Days that Defined a Generation) című dokumentumfilm bemutatásához, mint a magyarfenesi Arkhai Sculpture Park.
2019. június 05., 16:082019. június 05., 16:08
Bartha Ernő és Bács Ildikó szénaszobrokkal díszített farmjánál jobb helyen aligha elevenedett volna meg ennyire az amerikai popfesztivál világmegváltó hangulata. Oana Giurgiu, a június 9-ig tartó szemle ügyvezető igazgatója szerint a TIFF mindenáron meg szeretett volna emlékezni a világtörténelmet megváltoztató eseményről, hisz augusztusban lesz 50 éve, hogy megtartották. Ehhez egy friss New York-i dokumentumfilmet sikerült szerezniük, melyet csupán egyetlen alkalommal vetíthettek le a fesztiválon. Ez beváltotta a hozzáfűzött reményeket:
És azt az életérzést, amit a vietnámi háború ellen tiltakozó generáció érzett, és amelyből a hippimozgalom kinőtte magát. Woodstock üzletnek indult, derül ki az első képsorokból, fiatal, kevésbé tapasztalt szervezői anyagi befektetésnek szánták. De miután az első helyszínről le kellett mondaniuk, a másodikat pár hét alatt nem lehetett felkészíteni megfelelően a hatalmas méretűnek ígérkező eseményre. Így el kellett dönteni, hogy a kerítések helyett a színpad épül fel, és
A dokumentumfilmből kevésbé ismert tények is kiderülnek Woodstockról: az amerikai védelmi minisztérium váltsághelyzetként kezelte a fesztivált, helikopterrel töltötte fel a kifogyott gyógyszerkészleteket. És a nagy tömeg miatt megbénult települések lakossága maga is a fesztiválozók segítségére sietett, amikor az élelem fogyott el: saját éléskamráit üresítette ki. Így, mindenki segítsége révén történhetett meg, hogy a szervezetlenség és rossz idő ellenére 400 ezer fiatal töltött el felejthetetlen 4 napot egyetlen réten összezsúfolódva a zene, a könnyűdrogok és egymás társaságában. És mutatta meg a világnak, hogy
A film hangulatát az olykor filozófikus, máskor laza és vicces visszaemlékezések mellett a zenei betétek fokozzák: Jimi Hendrixnek a vietnámi bombázásokat megidéző frenetikus gitárjátéka, Santanának a zenei színtérre való berobbanása.
Mindehhez a helyszín is hozzátett egy lapáttal: a közönségnek ugyanúgy autóba kellett ülni és hazamenni a vetítés után, mint a Woodstockot megjárt fiataloknak. Igaz, esetünkben az eső csak a film végét jelző feliratok megjelenésekor eredt el. Ami azért is szerencsés helyzet, mert az idei TIFF-nek kétségtelenül az eső a legnagyobb ellensége, akkora, hogy a szervezők nem is nagyon tudják, mit kezdjenek vele. Így történhetett meg, hogy
mivel – hiába az előrejelzés –, nem tették át benti helyszínre.
Szerdán a hagyományhoz híven a magyar filmé volt a főszerep a TIFF-en, a magyar filmtermés hat legújabb darabja mutatkozott be, és az alkalomból a fesztiválújságból is készült magyar változat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!