Woodstock Szászfenesen. Egy friss amerikai dokumentumfilm levetítésével emlékeztek meg az ötven évvel ezelőtti kultúrtörténeti eseményről
Fotó: TIFF/Vlad Cupsa
Nem is találhattak volna jobb helyszínt a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezői a Woodstock-generáció (Woodstock: Three Days that Defined a Generation) című dokumentumfilm bemutatásához, mint a magyarfenesi Arkhai Sculpture Park.
2019. június 05., 16:082019. június 05., 16:08
Bartha Ernő és Bács Ildikó szénaszobrokkal díszített farmjánál jobb helyen aligha elevenedett volna meg ennyire az amerikai popfesztivál világmegváltó hangulata. Oana Giurgiu, a június 9-ig tartó szemle ügyvezető igazgatója szerint a TIFF mindenáron meg szeretett volna emlékezni a világtörténelmet megváltoztató eseményről, hisz augusztusban lesz 50 éve, hogy megtartották. Ehhez egy friss New York-i dokumentumfilmet sikerült szerezniük, melyet csupán egyetlen alkalommal vetíthettek le a fesztiválon. Ez beváltotta a hozzáfűzött reményeket:
És azt az életérzést, amit a vietnámi háború ellen tiltakozó generáció érzett, és amelyből a hippimozgalom kinőtte magát. Woodstock üzletnek indult, derül ki az első képsorokból, fiatal, kevésbé tapasztalt szervezői anyagi befektetésnek szánták. De miután az első helyszínről le kellett mondaniuk, a másodikat pár hét alatt nem lehetett felkészíteni megfelelően a hatalmas méretűnek ígérkező eseményre. Így el kellett dönteni, hogy a kerítések helyett a színpad épül fel, és
A dokumentumfilmből kevésbé ismert tények is kiderülnek Woodstockról: az amerikai védelmi minisztérium váltsághelyzetként kezelte a fesztivált, helikopterrel töltötte fel a kifogyott gyógyszerkészleteket. És a nagy tömeg miatt megbénult települések lakossága maga is a fesztiválozók segítségére sietett, amikor az élelem fogyott el: saját éléskamráit üresítette ki. Így, mindenki segítsége révén történhetett meg, hogy a szervezetlenség és rossz idő ellenére 400 ezer fiatal töltött el felejthetetlen 4 napot egyetlen réten összezsúfolódva a zene, a könnyűdrogok és egymás társaságában. És mutatta meg a világnak, hogy
A film hangulatát az olykor filozófikus, máskor laza és vicces visszaemlékezések mellett a zenei betétek fokozzák: Jimi Hendrixnek a vietnámi bombázásokat megidéző frenetikus gitárjátéka, Santanának a zenei színtérre való berobbanása.
Mindehhez a helyszín is hozzátett egy lapáttal: a közönségnek ugyanúgy autóba kellett ülni és hazamenni a vetítés után, mint a Woodstockot megjárt fiataloknak. Igaz, esetünkben az eső csak a film végét jelző feliratok megjelenésekor eredt el. Ami azért is szerencsés helyzet, mert az idei TIFF-nek kétségtelenül az eső a legnagyobb ellensége, akkora, hogy a szervezők nem is nagyon tudják, mit kezdjenek vele. Így történhetett meg, hogy
mivel – hiába az előrejelzés –, nem tették át benti helyszínre.
Szerdán a hagyományhoz híven a magyar filmé volt a főszerep a TIFF-en, a magyar filmtermés hat legújabb darabja mutatkozott be, és az alkalomból a fesztiválújságból is készült magyar változat.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!